RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Oszustwa za ponad milion. Były kanclerz uczelni z zarzutami

Mężczyźnie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności (fot. KMP w Legnicy)
Mężczyźnie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności (fot. KMP w Legnicy)

Najnowsze

Popularne

Oszustwa na ponad 1,2 mln zł były tematem śledztwa policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą prowadzonego wspólnie z Prokuraturą Rejonową w Legnicy. W tej sprawie postawiono 80-letniemu byłemu kanclerzowi jednej z legnickich uczelni łącznie 77 zarzutów. Prokuratura, uwzględniając stan zdrowia podejrzanego, zastosowała wobec niego dozór policji oraz poręczenie majątkowe.

Poszukiwany wpadł w ręce policji, gdy koledzy pili w pracy

Poszukiwany przez sąd 37-latek przypadkowo wpadł w ręce policji w Sokołowie Podlaskim. Mężczyzna był pracownikiem firmy budowalnej, która...

zobacz więcej

Na trop oszusta śledczy trafili w 2019 roku. Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej uzyskali wiarygodne informacje o pobieraniu pieniędzy od studentów i wystawianiu im zaświadczań o ukończeniu studiów przez osobę, której minister szkolnictwa wyższego wydał decyzję o cofnięciu prawa do prowadzenia uczelni. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że ten przestępczy proceder mógł trwać od kilku lat.


– Funkcjonariusze pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Legnicy rozpoczęli śledztwo. Analizując i gromadząc obszerny materiał dowodowy w trakcie trwającego prawie trzy lata postępowania, zabezpieczyli setki dokumentów i przesłuchali kilkuset świadków – wskazuje kom. Jagoda Ekiert z Dolnośląskiej Policji.


Podejrzany ukrywał majątek


W wyniku śledztwa funkcjonariusze ustalili, że w ten proceder zaangażowany był kanclerz jednej ze szkół wyższych działającej na terenie Legnicy. Mężczyzna w okresie od 2016 do 2018 roku, pomimo wydanej decyzji przez ministra szkolnictwa wyższego o cofnięciu prawa do prowadzenia uczelni wyższych, działając jako jej likwidator, oferował pokrzywdzonym możliwość kontynuowania kształcenia, za co pobierał korzyści majątkowe i wystawiał zaświadczenia o ukończeniu uczelni wyższej. Ustalono również, że podejrzany ukrywał majątek szkoły celem udaremnienia prowadzonej egzekucji na rzecz wielu wierzycieli.


Ze względu na brak stałego miejsca zamieszkania i unikanie kontaktu z organami ścigania Prokuratura Rejonowa w Legnicy w grudniu 2022 roku wydała postanowienie o poszukiwaniach podejrzanego na terenie całego kraju. W wyniku intensywnych działań policjantów operacyjnych w minioną sobotę na terenie Legnicy zatrzymano podejrzanego 80-latka.


Mężczyznę przekazano do prokuratury, gdzie usłyszał 77 zarzutów, m.in. za oszustwa. Straty, jakie spowodował swoim przestępczym działaniem, opiewają na kwotę ponad 1,2 mln zł.


Prokurator rejonowy w Legnicy, uwzględniając stan zdrowia podejrzanego, zastosował wobec niego dozór policji oraz poręczenie majątkowe w wysokości 20 tys. zł. Za popełnione przestępstwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej