RAPORT

Pogarda

Niemiecki eksport do Rosji spada. Rośnie za to wartość importu

Jakie są perspektywy biznesu eksportowego do Rosji? (fot. Shutterstock)
Jakie są perspektywy biznesu eksportowego do Rosji? (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Niemiecki eksport do Rosji spadł w 2022 roku o 45 proc. w ujęciu rok do roku, co oznacza najniższy poziom od 2003 roku – poinformował we wtorek Reuters, cytując dane Niemieckiego Komitetu ds. Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią. Ze względu na wyższe ceny ropy i gazu wzrosła jednak o 11 proc., do 37 mld euro, wartość importu z Rosji – wynika z raportu komitetu.

Niemiecka zbrojeniówka dostanie rykoszetem?

Niechęć rządu w Berlinie do zatwierdzenia reeksportu niemieckiej produkcji czołgów na Ukrainę podważa zaufanie do niemieckiego sektora...

zobacz więcej

W rezultacie niemiecki deficyt w wymianie handlowej w Rosją wzrósł do rekordowego poziomu i jego wartość wynosi około 22 mld euro – poinformował dyrektor wykonawczy komitetu Michael Harms. 


Spadek eksportu do Rosji jest szczególnie widoczny w tych gałęziach przemysłu, których dotyczą sankcje nałożone na Moskwę, a zwłaszcza w sektorze motoryzacyjnym. Spadek sprzedaży dotyczy też części samochodowych, pojazdów mechanicznych, w tym maszyn rolniczych, produktów farmaceutycznych i artykułów gospodarstwa domowego. 


– Perspektywy biznesu eksportowego do Rosji pozostają bardzo złe – dodał Harms. Ocenił, że sprzedaż do tego kraju pozostanie na niskim poziomie przez cały rok 2023. Zapewnił jednak, że deficyt handlowy z Rosją znacznie się zmniejszy, ponieważ obecnie Niemcy prawie w ogóle nie importują stamtąd surowców energetycznych. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej