RAPORT

Pogarda

Mimo wojny ukraiński biznes z optymizmem

Wojna ma wpływ na ukraińską gospodarkę (fot. Mykola Tys/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Wojna ma wpływ na ukraińską gospodarkę (fot. Mykola Tys/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Narodowy Bank Ukrainy opublikował omówienie wyników przeprowadzonego w czwartym kwartale ubiegłego roku badania menedżerów firm, dotyczącego ich oczekiwań na ten rok. Wynika z nich, że nastroje biznesu (IBI) się nieco poprawiły – informuje Biełsat.

Niemiecka zbrojeniówka dostanie rykoszetem?

Niechęć rządu w Berlinie do zatwierdzenia reeksportu niemieckiej produkcji czołgów na Ukrainę podważa zaufanie do niemieckiego sektora...

zobacz więcej

Z raportu wynika, że negatywne oczekiwania biznesu na najbliższe 12 miesięcy nieco osłabły. Wskaźnik oczekiwań biznesowych w czwartym kwartale ubiegłego roku wzrósł do 83,5 proc. z 79,5 proc. w kwartale poprzednim. Nieznaczne osłabienie negatywnych nastrojów nastąpiło głównie za sprawą mniej pesymistycznych prognoz dotyczących nakładów inwestycyjnych i skali zatrudnienia.


Oczekiwania inflacyjne w czwartym kwartale dotyczące 2023 roku także są nieco lepsze. Przedsiębiorstwa prognozowały ją na poziomie 23,3 proc. wobec 25 proc. w poprzednich trzech miesiącach. 71,8 proc. ankietowanych uważało, że tegoroczna inflacja nie przekroczy 30 proc., a kurs hrywny do dolara będzie wynosił 42,59 hrywny za dolara. Działania wojenne będą nadal najważniejszym czynnikiem proinflacyjnym – jak uznało 89,2 proc. respondentów.


Badanie przeprowadzono w okresie od 31 października do 30 listopada. Wzięło w nim udział 637 firm z 21 obwodów. Ankietą nie objęto terytoriów okupowanych przez Rosję.


Biełsat wskazuje, że indeks IBI oblicza się na podstawie wyników badań ankietowych przeprowadzonych wśród menedżerów firm jako średnią arytmetyczną odpowiedzi dotyczących m.in. sytuacji finansowej i gospodarczej przedsiębiorstw, wolumenu sprzedaży produktów i usług własnych czy nakładów inwestycyjnych. 


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej