RAPORT

Pogarda

Ford planuje zwolnienia. To będzie kilka tysięcy pracowników w Europie

Ford planuje zwolnienia (fot. Vladimir Rys/Getty Images)
Ford planuje zwolnienia (fot. Vladimir Rys/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ford planuje zlikwidowanie 3200 miejsc pracy w całej Europie i przeniesienie niektórych z nich do Stanów Zjednoczonych. Związek zawodowy IG Metall twierdzi, że najwięcej zwolnionych będzie w Niemczech. IG Metall zagroził protestami, „jeżeli przyszłość pracowników nie zostanie zapewniona”.

Ford musi zapłacić 1,7 mld dolarów kary za wypadek, w którym zginęło małżeństwo

Ława przysięgłych w stanie Georgia w USA wydała wyrok nakazujący producentowi samochodów Ford zapłacenie 1,7 mld dolarów kary za wypadek z 2014 r.,...

zobacz więcej

Największe redukcje – 2500 stanowisk – będą dotyczyły działu rozwoju produktu. Według związkowców spółka zamierza zlikwidować 65 proc. takich stanowisk. Do tego, 700 miejsc pracy stracić ma administracja. Niektóre stanowiska zostaną przeniesione do USA. Zdaniem związku zawodowego IG Metall najbardziej ucierpią pracownicy z Niemiec.

 

Informacje o zwolnieniach zostały przekazane przez radę zakładową oddziału Forda w Kolonii. Firma odmówiła uzupełniających komentarzy, odwołując się do piątkowego oświadczenia, w którym uprzedzała, że przejście na produkcję pojazdów elektrycznych wymagać będzie istotnych zmian strukturalnych.

 

Czytaj także: Ford wycofuje się z produkcji samochodów osobowych w Rosji

 

W 2022 roku Ford zapowiedział inwestycje związane z produkcją pojazdów elektrycznych. Firma uprzedziła przy tej okazji, że będzie to oznaczało mniej godzin pracy wymaganych do montażu samochodu i wiązać się będzie z redukcją zatrudnienia w Hiszpanii i Niemczech.

Wadliwe poduszki powietrzne. Ford musi wezwać do serwisów miliony aut

Amerykańska agencja bezpieczeństwa ruchu drogowego (NHTSA) nakazała koncernowi Ford wezwanie do serwisów i naprawę w USA około 3 mln pojazdów. Ma...

zobacz więcej

Jak przypomina Bloomberg, Ford w 2022 roku zwolnił 3 tys. pracowników w Stanach Zjednoczonych.

 

Ford planuje produkowanie siedmiu nowych modeli elektrycznych w Europie. Firma zatrudnia na kontynencie około 45 tys. osób w zakładach własnych i w spółkach joint venture.

 

„The Wall Street Journal” donosi zaś, że Ford prowadzi rozmowy z chińskim producentem pojazdów elektrycznych BYD w sprawie sprzedaży zakładu produkcyjnego w Niemczech.


Jak wskazuje „WSL”, członkowie kierownictwa Forda w Niemczech maja zamiar w przyszłym tygodniu udać się do Chin, aby omówić potencjalną sprzedaż fabryki w Saarlouis. Produkcja pojazdów ma się tam zakończyć w 2025 roku. Ford produkuje tam model Focus. Rozmowy są na razie we wstępnej fazie. Nie udało się jednak poznać warunków umowy.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej