RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Oficjalnie: Fernando Santos nowym selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski

Najnowsze

Popularne

Portugalczyk Fernando Santos został oficjalnie zaprezentowany jako selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski. Podkreślił, że to zaszczyt, iż będzie mógł właśnie u nas kontynuować karierę trenera. – Od dziś jestem Polakiem, jestem jednym z was – oświadczył.

Fernando Santos już w Warszawie. Kim jest nowy trener reprezentacji Polski?

Najpierw miał być Polak, potem Vladimir Petković, kilka dni temu wydawało się, że stery reprezentacji obejmie Paulo Bento... Ostatecznie nowym...

zobacz więcej

– To zaszczyt, bo mówimy o wielkim kraju. Polska jest wielkim krajem o niezwykle bogatej historii i kulturze – powiedział 68-letni Portugalczyk. 

 

– Szczęście nie spada z nieba, trzeba sobie na nie zapracować. Ale jestem pewien, że osiągniemy bardzo wiele dla reprezentacji Polski i wszystkich Polaków – dodał. 

 

– Polska ma bardzo dobrych piłkarzy, należy do światowej czołówki – powiedział nowy selekcjoner. 

– Dla mnie bardzo ważne w Polsce zrobić to, co robiłem w przeszłości – chcę tu zostawić po sobie spuściznę, coś na przyszłość. Świat futbolu się zmienia, więc chcę stworzyć podstawy nowej przyszłości reprezentacji – przyznał szkoleniowiec. 

 

Wskazał, że podstawowym celem będzie awans do mistrzostw Europy 2024, do których eliminacje rozpoczną się w marcu. – Najpierw awans, to cel podstawowy, a później oczywiście będziemy chcieli ugrać coś więcej – zaznaczył.  


Wspomniał też, że nie zamierza w polskiej kadrze przeprowadzać rewolucji, ale ciężko pracować i udoskonalać wszystko to, co było w niej do tej pory. 


– To był trudny wybór, ale wybraliśmy najlepszego możliwego selekcjonera – podkreślił prezes PZPN Cezary Kulesza, przedstawiając Fernando Santosa jako nowego trener piłkarskiej reprezentacji Polski.


– Przede wszystkim zależało nam na tym, żeby trener miał już doświadczenie w prowadzeniu reprezentacji, żeby nie było tak, że trener przychodzi i się uczy prowadzenia kadry – powiedział Kulesza.

„Stanowczy człowiek kompromisu”. Gmoch o Santosie

Fernando Santos jest stanowczym człowiekiem kompromisu – powiedział na wiadomość o wyborze portugalskiego szkoleniowca na selekcjonera piłkarskiej...

zobacz więcej


Jak przekazał, portugalski szkoleniowiec przeprowadzi się na stałe do Polski. – Braliśmy pod uwagę doświadczenie, sukcesy, charyzmę, pracę z grupą, bo to niełatwa praca. Chcieliśmy też trenera, który odniósł sukcesy – uzasadnił wybór szef PZPN.


– Wierzę, że trener wniesie dużo dobrego nie tylko do naszej reprezentacji, ale także do całej polskiej piłki – dodał.


Santos w latach 2014-22 był selekcjonerem reprezentacji Portugalii i osiągnął największy sukces w historii tej drużyny – wygrał Euro 2016 pokonując w finale gospodarzy – Francję. Trzy lata później triumfował w Lidze Narodów.

W 2018 roku z mundialu w Rosji odpadł w 1/8 finału po porażce z Urugwajem. W Euro 2020 przegrał z Belgią w 1/8. W ostatnich MŚ w Katarze w ćwierćfinale uległ reprezentacji Maroko.

Misja Santosa. Legenda reprezentacji w sztabie?

Fernando Santos, który we wtorek zostanie oficjalnie zaprezentowany jako nowy selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski, ma poprowadzić naszych...

zobacz więcej

Nowy selekcjoner przyznał, że „to istotne, by mieć współpracownika, który jest Polakiem”.


– W początkowej fazie to bardzo ważne: zna lepiej mentalność, osobowość, może przekazywać lepiej moje pomysły – przyznał Fernando Santos. Poinformował, że rozmawiał już w Polsce z Łukaszem Piszczkiem i Tomaszem Kaczmarkiem, którzy są kandydatami na jego asystentów.


– Muszę to przemyśleć, w ciągu dwóch tygodni podejmę decyzję – przekazał.


Santos na razie wyjedzie do Portugalii, by załatwić sprawy osobiste, ale poinformował, że w Polsce zostaną już jego najbliżsi współpracownicy.


– Z każdym trenerem, z którym rozmawialiśmy, wskazywaliśmy, że chcemy, aby w sztabie byli polscy trenerzy, którzy będą się uczyć, a później ich wiedzę będziemy mogli wykorzystać – dodał prezes PZPN Cezary Kulesza.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej