RAPORT

Pogarda

Niemiecka zbrojeniówka dostanie rykoszetem?

Koncer Rheinmetall od początku wojny odnotował ponad dwukrotny wzrost kursu akcji (fot.  BENOIT TESSIER / Reuters / Forum)
Koncer Rheinmetall od początku wojny odnotował ponad dwukrotny wzrost kursu akcji (fot. BENOIT TESSIER / Reuters / Forum)

Najnowsze

Popularne

Niechęć rządu w Berlinie do zatwierdzenia reeksportu niemieckiej produkcji czołgów na Ukrainę podważa zaufanie do niemieckiego sektora zbrojeniowego – pisze „Financial Times”, przywołując opinie ekspertów z branży.

Ostra kłótnia między Austinem a doradcą Scholza. Poszło o czołgi

W Ramstein podczas rozmów o czołgach dla Ukrainy doszło do ostrej kłótni między szefem Pentagonu Lloydem Austinem a Wolfgangiem Schmidtem, jednym z...

zobacz więcej

Jak zauważa gazeta, wojna na Ukrainie okazała się dobrodziejstwem dla niemieckich producentów uzbrojenia. Od jej wybuchu Rheinmetall z siedzibą w Duesseldorfie, który produkuje działa i elektronikę dla czołgu Leopard 2, a także szereg innych pojazdów i amunicję, odnotował ponad dwukrotny wzrost kursu akcji.


Obietnica kanclerza Olafa Scholza, że zreformuje niemieckie siły zbrojne i zwiększy wydatki na obronę, również podniosła oczekiwania rynku na lawinę zamówień dla niemieckich producentów broni. 

 

Koniec wojennego eldorado dla niemieckich producentów broni? 

 

Niemcy od dawna uważane są za jednego z najlepszych na świecie producentów czołgów. Wiele krajów, w tym USA, wymaga od klientów zgody na ograniczenia w kwestii reeksportu, ale te ograniczenia zwykle nie mają zastosowania do krajów partnerskich NATO, takich jak Ukraina – wskazuje „FT”.


Tymczasem niemiecki kanclerz wciąż odmawia zgody na przekazanie przez inne kraje Ukrainie swoich Leopardów. Kilku przedstawicieli przemysłu obronnego powiedziało dziennikowi, iż niemieccy producenci broni obawiają się, że awantura o Leoparda podkopie potencjał sektora. 

 

„Mówiąc wprost, to świetna wiadomość dla wszystkich konkurentów Niemiec w dziedzinie obronności” – powiedział jeden z przedstawicieli przemysłu zbrojeniowego. 


Zobacz także: Rekordowy eksport niemieckiej broni. Ukraina to ułamek, w Bundestagu sprzeciw

W maju ubiegłego roku UE odpowiedziała na obawy dotyczące swoich zdolności obronnych, tworząc nowy organ, którego zadaniem jest zbadanie „przyszłych wspólnych projektów zamówień”. Jednak urzędnicy UE oświadczyli, że doświadczenia z Leopardami mogą wpłynąć na apetyt na przyszłą współpracę z Berlinem.


„Ryzyko polega na tym, że pojawi się myśl: jeśli Niemcy są zaangażowani, to nie wiemy, czy możemy im w pełni zaufać” – mówi jeden z unijnych urzędników, zaangażowanych w rozmowy na temat bliższej współpracy obronnej.

Skompromitowany na Ukrainie, cenny dla Kremla. Medwedczuk „wypłynął” po miesiącach w ukryciu

Był jednym z głównych aktorów ukraińskiej sceny politycznej, choć nikt nie miał złudzeń, że reprezentuje interesy Moskwy. Wiktor Medwedczuk, po...

zobacz więcej

Sash Tusa, analityk przemysłu lotniczego w londyńskiej firmy Agency Partners, uważa, że spór może zaszkodzić niemieckiemu planowi paneuropejskiej współpracy przemysłowej w zakresie obrony nad takimi projektami jak wspólny myśliwiec opracowany przez Francję, Niemcy i Hiszpanię. Paryż i Berlin przedstawiły również plany wspólnego czołgu, który miałby zastąpić zarówno Leoparda, jak i produkowanego we Francji Leclerca.

 

Niemcy już tracą. Widać to po Polsce, Czechach i Słowacji 

 

„Francuzi są wyraźnie bardzo zaniepokojeni, że Niemcy nie będą wiarygodne. I to, co widzimy teraz, nie pomaga w związku z tym wrażeniem” – powiedział.

  

Sven Weier, analityk szwajcarskiego banku UBS, zwrócił uwagę, że są już dowody na utratę udziału w rynku przez niemieckich wykonawców, bo Polska kupiła czołgi od USA i Korei Południowej, a nie od Niemiec, a Czechy i Słowacja zakupiły brytyjskie wozy bojowe. „Niektóre decyzje mogły być na korzyść Rheinmetall, ale nie były” – wskazał. 

 

Zobacz także: Nowe typy uzbrojenia w Wojsku Polskim. Jeszcze w tym roku 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej