RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Kolejne inwestycje. CPK kupuje firmę Torpol

Torpol zajmuje się kompleksową modernizacją i budową infrastruktury kolejowej (fot. CPK)
Torpol zajmuje się kompleksową modernizacją i budową infrastruktury kolejowej (fot. CPK)

Najnowsze

Popularne

Centralny Port Komunikacyjny zawarł z Towarzystwem Finansowym Silesia przedwstępną umowę kupna 38 proc. akcji giełdowej firmy Torpol – poinformował wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

„Rekordowa dynamika”. Właściciele sprzedają nieruchomości pod budowę CPK

Trwa jeden z najtrudniejszych etapów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, jakim niewątpliwie jest skupowanie terenów pod budowę lotniska. Od...

zobacz więcej

– Dzisiaj podpisana umowa przedwstępna kupna akcji Torpolu, później będzie procedowana zgodnie z wszelkimi procedurami, tak aby grupa kapitałowa CPK wzbogaciła się o firmę zdolną do realizacji dużych wielobranżowych projektów infrastrukturalnych. Taką spółką jest firma Torpol – powiedział Horała.


Dodał, że CPK postrzega Torpol jako jednego z liderów polskiego rynku w branży kolejowej. 

 

Centralny Port Komunikacyjny zawarł we wtorek z Towarzystwem Finansowym Silesia przedwstępną umowę kupna 8 mln 728 tys. 600 akcji stanowiących 38 proc. udziałów w giełdowej firmie Torpol. 10,41 proc. akcji należy do Nationale Nederlanden OFE, 8,79 proc. należy do PKO TFI S.A., a pozostali akcjonariusze kontrolują 42,8 proc. akcji.


We wtorek około godziny 10.45 kurs akcji Torpolu na warszawskiej giełdzie rósł o 10,63 proc. do 22,90 zł przy obrotach dochodzących do 6 mln zł.

Torpol zajmuje się kompleksową modernizacją i budową infrastruktury kolejowej, dostosowując jej parametry do wymogów stawianych przez unijne i międzynarodowe przepisy o ruchu kolejowym. Spółka zrealizowała wiele projektów budowy i modernizacji odcinków najważniejszych linii kolejowych, będących krajową częścią paneuropejskich korytarzy transportowych – E20, E30, E65 i E75.

Prywatny biznes zgłasza się do współpracy przy CPK. Wkrótce decyzje ws. finansowania

W tym roku powinna zapaść decyzja dotycząca finansowania inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego – przekazał prezes spółki CPK Mikołaj Wild....

zobacz więcej

Jako generalny wykonawca – lider konsorcjum Torpol był odpowiedzialny za zaprojektowanie i budowę multimodalnego dworca Łódź Fabryczna – pierwszej w Polsce oraz trzeciej pod względem skali i specyfiki prac inwestycji kolejowej w Europie. 


Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. 

 

W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.


W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. 

  

CPK ma zostać uruchomiony w 2028 r. wraz z wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa - Łódź. Reszta inwestycji kolejowych CPK jest zaplanowana do końca 2034 r. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej