RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Dług Polski niższy niż średnia UE i w strefie euro. Zobacz, jak wypada na tle innych państw

Nowe dane MF o poziomie długu (fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum)
Nowe dane MF o poziomie długu (fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum)

Najnowsze

Popularne

Polska jest jednym z 14 krajów Unii Europejskiej spełniającym referencyjny poziom długu – wskazuje Ministerstwo Finansów. Resort podał, że dług publiczny Polski w relacji do PKB na koniec III kwartału 2022 r. zmniejszył się o 3,5 proc. w porównaniu do wyniku na koniec 2021 r.

Polski biznes po przegranej Rosji: Musimy być głównym partnerem w odbudowie Ukrainy [WIDEO]

– Polska jest ważnym graczem na mapie Europy, a jeśli wygramy („my - Polska, Zachód, Stany Zjednoczone”) wojnę, Polska będzie miała wyjątkowe...

zobacz więcej

Jak wynika z danych Eurostatu, wyrównany sezonowo deficyt sektora finansów publicznych w Polsce w III kwartale 2022 roku wyniósł 4,4 proc. PKB. W II kwartale 2022 roku deficyt wyniósł 0,7 proc. PKB. 

 

Polska wypełnia zapisy traktatowe 

  

Ministerstwo Finansów poinformowało, że dług sektora instytucji rządowych i samorządowych Polski w relacji do PKB wyniósł na koniec III kw. 2022 r. 50,3 proc. wobec 53,8 proc. na koniec 2021 r., czyli spadł o 3,5 pkt. proc. 

  

„Zadłużenie Polski było znacznie niższe niż średnia UE i strefy euro, które wyniosły 85,1 proc. i 93,0 proc.” – dodał resort. Według ministerstwa, Polska jest jednym z 14 krajów UE spełniającym referencyjny poziom długu, zawarty w traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, czyli 60 PKB

 

Zobacz także: Kraj w trybie kryzysowym. „Każdy Niemiec straci 2 tysiące euro” 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej