RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zobacz, co w 2014 r. Sikorski mówił o Rosji. „Nieprawdopodobne”

Najnowsze

Popularne

Donald Tusk i Radosław Sikorski z Platformy Obywatelskiej latami zacieśniali współpracę z Rosją i krytykowali PiS za dystansowanie się od zbrodniarzy z Kremla. Nawet w maju 2014 r. Sikorski jako minister spraw zagranicznych zachęcał do relacji z Rosją „taką, jaka ona jest”. Było to dokładnie dwa miesiące po inwazji na Krym i Donbas. Dla polityków PO nie stanowiło to przeszkody.

Lawina komentarzy po słowach Sikorskiego. „Ruska onuca czy pijany?”

Posłanka Lewicy i aktywista Jan Śpiewak pytają, czy podczas najnowszego wywiadu Radosław Sikorski z PO był trzeźwy. „Przerażające” – dodał...

zobacz więcej

Internauci przypomnieli nagranie z 2014 r. i przemówienie, jakie Radosław Sikorski wygłosił w Sejmie 8 maja.


Premier Donald Tusk w swoim pierwszym exposé powiedział, że Polska będzie prowadziła politykę wobec Rosji takiej, jaką ona jest. Logika ta pozostaje jedyną rozsądną możliwością – przekonywał szef MSZ w rządzie PO-PSL.


„Oni nic się nie zmienili…” – skomentował na Twitterze rzecznik PiS Rafał Bochenek. „Ta wypowiedź tłumaczy wszystko”, „niesamowite” – dodają użytkownicy sieci.


Są oburzeni, bo od dawna było wiadomo, że Rosja to agresywne państwo, podejmujące liczne interwencje wojskowe. Wśród nich są choćby: 1992 Mołdawia, 1992 Gruzja – Abchazja, 2008 Gruzja – Osetia Południowa, 1994 i 1999 Czeczenia, 1999 Dagestan.


Jeżeli dla kogoś było to niewystarczające, złudzenia rozwiewał luty 2014 r. i atak na Krym, Donieck, Ługańsk. Tymczasem politycy PO nadal przekonywali, że z Moskwą warto rozmawiać. Sikorski wmawiał to nawet Ukraińcom, którym oświadczył, że albo podpiszą porozumienie, albo zostaną zabici.

Przypomnijmy, że w poniedziałek Radosław Sikorski, który nie ujawnił dotąd źródła dochodu co najmniej 800 tys. euro, znów był bohaterem rosyjskiej propagandy.

Wypowiedź Sikorskiego skrajna nawet dla Budki

– Nie podzielam opinii Radosława Sikorskiego. Taka wypowiedź nie powinna mieć miejsca – ocenił wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys...

zobacz więcej

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa skwapliwie wykorzystała wypowiedź byłego ministra spraw zagranicznych Polski Radosława Sikorskiego. Zasugerował on, że obecne władze rozważały możliwość rozbioru Ukrainy.


Taką tezę od dawna propaguje Kreml. „Nie było oficjalnego potwierdzenia. A teraz jest” – oświadczyła Zacharowa.


„Jakież to niesamowite rewelacje obrońców prawa międzynarodowego wychodzą codziennie na światło dzienne. Były minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski oznajmił, że na początku rosyjskiej specjalnej operacji wojskowej Warszawa rozważała wariant rozbioru Ukrainy” – napisała Zacharowa rozpowszechniając kłamstwa o chęci podziału Ukrainy, w które znów wpisały się wypowiedzi polityka Platformy Obywatelskiej.


Zobacz także: „Rozmowa z Rosją przynosiła owoce”. Sikorski o prorosyjskiej polityce Tuska

 

W tej sprawie ostro zareagowali politycy PiS.


Apelujemy do polityków opozycji, a przede wszystkim do Donalda Tuska o odcięcie się od słów Radosława Sikorskiego, a po drugie o odcięcie Radosława Sikorskiego od mediów – stwierdził Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), argumentując, że słowa polityka PO są sprzeczne z polską racją stanu.


Głos w sprawie zabrał również sam premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz, co w 2014 r. Sikorski mówił do Ukraińców walczących o niepodległość.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej