RAPORT

Pogarda

Nominacje do Oscarów. Film Skolimowskiego z szansami

„IO” Jerzego Skolimowskiego ma szansę na nominację (fot. mat.pras./Gutek Film)
„IO” Jerzego Skolimowskiego ma szansę na nominację (fot. mat.pras./Gutek Film)

Najnowsze

Popularne

W Los Angeles zostaną we wtorek ogłoszone nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wśród faworytów wymienia się takie filmy jak „Duchy Inisherin”, „Fabelmanowie” i „Wszystko wszędzie naraz”. Duże szanse na nominację ma „IO” Jerzego Skolimowskiego.

Wypadek na planie filmowym. Gerard Butler poparzył twarz kwasem

W thrillerze „Plane”, który 13 stycznia wszedł do amerykańskich kin, Gerard Butler gra pilota samolotu pasażerskiego. Aktor przyznał, że choć w...

zobacz więcej

Film science-fiction Daniela Kwana i Daniela Scheinerta „Wszystko wszędzie naraz”, tragikomedia Martina McDonagha „Duchy Inisherin” i autobiograficzny obraz Stevena Spielberga „Fabelmanowie” wymieniane są przez większość ekspertów jako faworyci do nominacji za najlepszy film roku.


W gronie typowanych na kandydatów do Oscara są także: film biograficzny Elvisie Presleyu „Elvis” i „Top Gun: Maverick”. Reżyserzy obu tych filmów, Baz Luhrmann i Joseph Kosinski oraz Steven Spielberg, typowani są do nominacji za reżyserię.


W tym roku o Oscara ma szanse powalczyć polski film „IO” Jerzego Skolimowskiego, który znalazł się na tzw. krótkiej liście kandydatów do nominacji dla najlepszego filmu międzynarodowego. „IO” nie otrzymał nominacji do „Złotych Globów”, ale został bardzo dobrze przyjęty przez amerykańskich krytyków.„Żaden film, który widziałam w tym roku, nie poruszył mnie tak głęboko, nie sprawił, że poczułam się tak optymistycznie nastawiona do kina ani nie zaangażował mnie z takim intelektualnym wigorem jak IO” – napisała recenzentka dziennika „New York Times” Manohla Dargis.


95. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej odbędzie się 12 marca w Los Angeles.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej