RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Kluczowy filar ekonomiczny”. Są nowe sankcje wobec reżimu w Iranie

Dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Hossein Salami (fot. PAP/EPA)
Dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Hossein Salami (fot. PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania wspólnie z państwami Unii Europejskiej wprowadziły w poniedziałek dodatkowe sankcje wobec Iranu w związku z łamaniem tam praw człowieka podczas protestów antyrządowych – poinformowano na stronie Departamentu Stanu USA.

Iran na równi pochyłej

Korea Północna, Turkmenistan, Rosja, Białoruś, Chiny, Iran, afrykańskie satrapie – lista dyktatur na świecie jest nadal długa i różnorodna. Jedne...

zobacz więcej

Brytyjskie sankcje dotyczą zastępcy prokuratora generalnego Iranu Ahmada Fazeliana, a także dowódcy sił lądowych, zastępcy dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i wchodzących w jego skład jednostek paramilitarnych Basidż.


W sumie Wielka Brytania nałożyła 50 środków sankcyjnych w odpowiedzi na łamanie praw człowieka przez reżim irański. Obejmują one zamrożenie aktywów i zakazy wjazdu dla osób objętych sankcjami.


Fundusz wpływa na irańską gospodarkę


Z kolei USA nałożyły sankcje na tak zwanego IRGC Cooperative Fund, za pośrednictwem którego organizacja ta wpływa na różne sektory irańskiej gospodarki, pięciu członków jej zarządu, wiceministra wywiadu i bezpieczeństwa Iranu Nassera Raszediego oraz czterech wysokich rangą dowódców Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.


Jak poinformowało ministerstwo skarbu USA, środki te są wymierzone w „kluczowy filar ekonomiczny Korpusu, który finansuje znaczną część brutalnych represji reżimu, a także wysokich rangą funkcjonariuszy bezpieczeństwa, którzy koordynują represje w Teheranie na szczeblu krajowym i prowincjonalnym”.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, utworzony wkrótce po irańskiej rewolucji islamskiej z 1979 roku w celu ochrony szyickiego reżimu, liczy około 125 tysięcy żołnierzy w jednostkach lądowych, morskich i powietrznych.

Zełenski: Udało nam się zatrzymać rozprzestrzenianie się rosyjskiej agresji [WIDEO]

W przemówieniu na posiedzeniu Narodowego Stowarzyszenia Amerykańskich Izb Handlowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał tamtejszy biznes...

zobacz więcej

W poniedziałek także UE nałożyła sankcje na kilkudziesięciu irańskich urzędników, w tym ministrów, regionalnych gubernatorów i ustawodawców, podejrzanych o tłumienie protestów, ale powstrzymała się od wpisania Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej na listę „organizacji terrorystycznych”.


„Ministrowie (spraw zagranicznych UE – przyp. red.) przyjęli nowy pakiet sankcji wobec Iranu, wymierzony w te osoby, które stoją za stosowaniem represji. UE zdecydowanie potępia brutalne i nieproporcjonalne użycie siły przez władze Iranu wobec pokojowych demonstrantów” – napisała na Twitterze szwedzka prezydencja w Radzie UE, nie podając dalszych szczegółów.


W zeszłym tygodniu Iran ostrzegł Unię Europejską, że „strzeli sobie w stopę”, jeśli uzna Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej za organizację terrorystyczną.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej