RAPORT

Pogarda

Kolejna zatrzymana w sprawie wyłudzeń z PFRON. Ukradła pieniądze dla niepełnosprawnych?

Agenci CBA zatrzymali podejrzaną o wyłudzenie znacznych pieniędzy (fot. CBA)
Agenci CBA zatrzymali podejrzaną o wyłudzenie znacznych pieniędzy (fot. CBA)

Najnowsze

Popularne

Agenci CBA zatrzymali Katarzynę Ż., podejrzaną o wyłudzenie blisko 700 tys. zł z jednej ze spółek oraz ponad 72 tys. z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To już szósta osoba, która usłyszała zarzuty w śledztwie małopolskich „pezetów” Prokuratury Krajowej dotyczących przekrętów związanych z dofinansowaniem z PFFRON. Bartosz N., główny podejrzany w sprawie, poszukiwany jest trzema listami gończymi i Europejskim Nakazem Aresztowania między innymi za stworzenie piramidy finansowej Omega Best.

B. wiceprezes KHW i b. członek zarządu spółki z zarzutami płatnej protekcji

Były wiceprezes Katowickiego Holdingu Węglowego, były członek zarządu tej spółki i przedsiębiorca zostali zatrzymani przez agentów CBA w związku ze...

zobacz więcej

Od kilkunastu miesięcy Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie (tzw. małopolskie „pezety”) wraz z Centralnym, Biurem Antykorupcyjnym prowadzą postępowanie między innymi w sprawie wyłudzeń dofinansowania z PFRON. W ostatnich dniach agenci CBA zatrzymali do tej sprawy Katarzynę Ż.


– Prokurator przedstawił kobiecie zarzuty dotyczące nadużycia uprawnień i wyłudzenia z jednej ze spółek prawie 700 tys. zł, czym spowodowała łączne straty w wysokości ponad miliona zł. Kolejny zarzut dotyczy wyłudzenia z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ponad 72 tys. zł, które miały być przeznaczone na dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników – poinformował prok. Karol Borchólski z zespołu prasowego Prokuratury Krajowej.


Na wniosek prokuratury sąd aresztował podejrzaną. Katarzynie Ż. grozi do 10 lat pozbawienia wolności


Piramida Omega Best


Głównym podejrzanym w śledztwie małopolskich „pezetów” jest 51-letni Grzegorz N. To bardzo barwna postać w świecie przestępców w „białych kołnierzykach”. Pod koniec 2018 roku razem z Łukaszem B. uruchomił platformę Omega Best, która według nich miała być „jedną z najbardziej innowacyjnych platform inwestycyjnych, łączących najnowsze technologie informatyczne i skuteczne metody marketingowe”.


Już w lutym następnego roku „Puls Biznesu” alarmował, że zarejestrowaną w Zjednoczonych Emiratach Arabskich spółką Nautilus Investment (właścicielem Omegi) zainteresowały się Urząd Ochrony Konkurenci i Konsumentów oraz Komisja Nadzoru Finansowego.

Przestępstwo przy zakupie 100 samochodów. Służby zatrzymały kilka osób

Funkcjonariusze CBA i KAS ujawnili przestępczy proceder przy zakupie ponad 100 samochodów od Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W ramach...

zobacz więcej

ABW w akcji


Sygnalista pracujący w platformie poinformował bowiem, że przedsięwzięcie to jest klasyczna piramidą finansową. Niedługo potem do sprawy włączyły się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Pokłosiem tych działań było zatrzymanie we wrześniu 2020 roku Łukasza B. Bartosz N. zniknął i wydano za nim list gończy. „Biznesmen” w filmikach nagrywanych według niego na Ukrainie, twierdził, że biznes był legalny, ale padł ofiara oszustów. Z ustaleń prokuratury wynika, że klienci Omegi stracili co najmniej 2,5 mln euro.


Szybko okazało się, że Omega nie była jednak wypadkiem przy pracy. „Puls Biznesu” ujawnił także, że „w sierpniu 2019 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa zarządził wobec niego (Bartosza N. – przyp. red.) wykonanie kary 2 lat pozbawienia wolności, orzeczonej przez Sąd Okręgowy w Krakowie 22 grudnia 2015 roku w zawieszeniu na 5 lat (...) Wyrok z 2015 roku dotyczy wyrządzenia spółce (American Bull) i wspólnikom znacznych szkód majątkowych”.


Z profilu Bartosza N. na Instagramie wynika, że może rzeczywiście przebywać na Ukrainie. Ponoć rozkręca kolejne biznesy „inwestycyjne”.Śledczy małopolskich „pezetów” zarzucają Bartoszowi N. wręczenie „byłemu członkowi zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. korzyści majątkowej w zamian za załatwienie kontraktu z tą spółką Skarbu Państwa. Ponadto mężczyzna jest podejrzany o pranie pieniędzy, podrobnienie dokumentów oraz wyłudzenie dofinansowania z PFRON”.


Były wiceprezes KHW i były członek zarządu tej spółki zostali zatrzymani przez agentów CBA w lutym 2022 roku. Usłyszeli zarzuty „powoływania się na wpływy w spółce Skarbu Państwa w latach 2015-2016”. Grozi za to do ośmiu lat więzienia.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Zdaniem prokuratury członek zarządu KHW wraz z kilkoma znajomymi brali udział w korupcyjnym układzie. Według śledczych ludzie ci zobowiązali się pomóc jednej z firm w zdobyciu intratnych umów na obsługę kadrową dużych przedsiębiorstw powiązanych między innymi z holdingiem. Z informacji Prokuratury Krajowej wynika, że „zlecenia miały polegać przede wszystkim na tak zwanej optymalizacji wartości składek na PFRON”. W zamian za pomoc „załatwiacze” mieli otrzymać łapówki w wysokości 15 proc. wartości od każdego kontraktu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej