RAPORT

Pogarda

Minister Czarnek: Potrzebna jest kompleksowa reforma systemu edukacji

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Najnowsze

Popularne

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił w Kielcach o kierunkach rozwoju systemu edukacji w najbliższych latach. – Potrzebna jest kompleksowa reforma i zmiana statusu zawodowego nauczyciela – podkreślił.

Europoseł PO o obniżeniu wieku emerytalnego: To było niemądre

To było niemądre – powiedział o obniżeniu przez rząd PiS wieku emerytalnego europoseł Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski. To pierwszy punkt...

zobacz więcej

Czarnek był gościem Świętokrzyskiej Akademii Samorządowej. W Wojewódzkim Domu Kultury wygłosił wykład „Kierunki rozwoju systemu edukacji”. Podkreślił w nim, że polskiej edukacji potrzebna jest zmiana statusu zawodowego nauczyciela.


– Nie może być tak, że nauczyciel w Kielcach w liceum mający w klasie maturalnej 30 uczniów czy nauczyciel w Ostrowcu Św. w szkole podstawowej mający pod opieką 30 dzieci, których przygotowuje do egzaminu ośmioklasisty, zarabia tyle samo albo mniej co nauczyciel, z całym szacunkiem, wychowania fizycznego w wiosce, gdzie w klasie jest pięcioro dzieci – podkreślił minister edukacji i nauki.


„Archaiczna Karta Nauczyciela”


Dodał, że „dzisiaj tak jest skonstruowany system i status (nauczyciela) i tak dzisiaj stanowi ta przestarzała, archaiczna i broniona przez związki zawodowe Karta Nauczyciela, że zupełnie wypacza wszystkie zasady sprawiedliwego wynagradzania nauczycieli”.


– Dlatego potrzebna jest kompleksowa reforma. Trzeba wrócić do systemu, w którym nauczyciele będą mieć zdecydowanie mniej biurokracji, i to już robimy. Musimy doprowadzić do sytuacji, w której w ramach swojego 40-godzinnego czasu pracy, nie więcej, nauczyciel będzie miał więcej czasu dla ucznia – zaznaczył Czarnek.

– Więcej pensum, lekcje przy tablicy, dużo mniej biurokracji, więcej nauczyciela dla ucznia i dużo większe wynagrodzenie – wskazał na podstawowe założenia reformy edukacji.

Czarnek podsumował rok 2022. Oto najważniejsze punkty

Minister edukacji Przemysław Czarnek (PiS) opublikował w mediach społecznościowych 17-punktowe zestawienie. Jak wskazał, mijający rok był bardzo...

zobacz więcej

Dodał, że aby zachęcić młodych nauczycieli do pracy w szkole, resort w ciągu ostatniego roku podniósł średnio o 35 proc. wynagrodzenia najmniej zarabiających nauczycieli.


– Nauczyciel musi dużo lepiej zarabiać i będzie lepiej zarabiał, jak będziemy zmieniać status zawodowy nauczyciela. To także samorządom ułatwi zdecydowanie prowadzenie szkół – ocenił.


Dodał, że warto się zastanowić, jak dojść do systemu, w którym samorząd prowadząc szkołę odpowiada za infrastrukturę, budynek, wyposażenie, dojazd, za wszystkie warunki, w których uczą się dzieci. Jednocześnie rząd, poprzez urzędy wojewódzkie i kuratoria, odpowiada za nauczycieli, zatrudnia ich i wypłaca im wynagrodzenia.


Rozdzielmy kompetencje samorządu i rządu, organu prowadzącego i organu nadzoru pedagogicznego. Ale to jest kwestia przyszłości po zwycięskich przez nas wyborach. Trzeba rozwijać szkolnictwo, reformować je, a tę reformę gwarantujemy tylko my – powiedział Czarnek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej