RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Stanowczy człowiek kompromisu”. Gmoch o Santosie

Fernando Santos prowadził ostatnio reprezentację Portugalii (fot. Alexander Hassenstein/Getty Images)
Fernando Santos prowadził ostatnio reprezentację Portugalii (fot. Alexander Hassenstein/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Fernando Santos jest stanowczym człowiekiem kompromisu – powiedział na wiadomość o wyborze portugalskiego szkoleniowca na selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski były trener drużyny narodowej Jacek Gmoch. Obydwaj są z wykształcenia inżynierami.

Znamy nowego selekcjonera biało-czerwonych

Fernando Santos nowym selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski. Prezes PZPN Cezary Kulesza opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie z...

zobacz więcej

68-letni dziś Santos ukończył w 1977 r. Instituto Superrio de Engenharia w Lizbonie. Gmoch jeszcze podczas kariery piłkarskiej ukończył Wydział Komunikacji Politechniki Warszawskiej, a potem, w latach 1968-78, był pracownikiem naukowym stołecznej uczelni.


– Portugalczyk zapisał się w Grecji bardzo pozytywnie. To człowiek kompromisu, potrafiący jednoczyć ludzi, a przede wszystkim budować zespół i stanowczy szkoleniowiec – powiedział Gmoch, który od 1979 do 2003 i krótko w 2010 r. pracował z ponad 10 drużynami ligi greckiej.


Gmoch liczy na Polaków


Zdaniem szkoleniowca urodzonego w Pruszkowie Santos potrafi określić cel i go realizować.


– Śledziłem jego ponaddziesięcioletnią pracę w greckich klubach. Jest mi jednak smutno, że Polak nie jest selekcjonerem reprezentacji narodowej i nie trenuje rodaków. Mam nadzieję, że dwaj wybitni trenerzy drużyn młodzieżowych zostaną dopuszczeni do jego sztabu – powiedział 84-letni Gmoch.

W skład ekipy trenerskiej dowodzonej przez Santosa może, zdaniem portugalskiej gazety „A Bola”, wejść były obrońca reprezentacji Polski Łukasz Piszczek.

Misja Santosa. Legenda reprezentacji w sztabie?

Fernando Santos, który we wtorek zostanie oficjalnie zaprezentowany jako nowy selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski, ma poprowadzić naszych...

zobacz więcej

W sierpniu 1976 r. Gmoch został następcą Kazimierza Górskiego na stanowisku trenera reprezentacji Polski. Wygrał eliminacje do MŚ 1978 w Argentynie, w których Polacy zajęli piąte miejsce.


Po mundialu poprowadził drużynę narodową w dwóch meczach. Jako trener reprezentacji w 27 jej występach zanotował: 17 wygranych, 3 remisy i 7 porażek.


68-letni Santos, pracujący z reprezentacją Portugalii do grudnia przez osiem lat, poprowadził kadrę tego kraju do największego sukcesu w historii, jakim był triumf w mistrzostwach Europy we Francji w 2016 r. Z kolei w sezonie 2018/19 zdobył ze swoimi zawodnikami tytuł mistrza Ligi Narodów UEFA.


Z drużyny narodowej został zwolniony po porażce z Marokiem w ćwierćfinale mundialu w Katarze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej