RAPORT

Pogarda

Skrywany ślad w aferze Katargate? Kaili była pod obserwacją z powodu kontaktów z Rosją

Chodzi o „rzeczy bardziej fundamentalne, niż skorumpowanie kilku europosłów” (fot. European Parliament/Pool/Anadolu/Getty Images)
Chodzi o „rzeczy bardziej fundamentalne, niż skorumpowanie kilku europosłów” (fot. European Parliament/Pool/Anadolu/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Eva Kaili, aresztowana pod zarzutami korupcji była już wiceprzewodnicząca Europarlamentu, znajdowała się pod obserwacją służb wywiadowczych dwóch państw członkowskich w związku z relacjami nie z Katarem, tylko z Rosją – powiedział eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski. W ocenie polityka ślad rosyjski w tej sprawie jest skrywany.

Europosłowie PiS pytają o Kaili: Czy powodem jej opinii o Polsce były pieniądze? [WIDEO]

– Pojawia się zasadnicze pytanie o to, czy jeśli można sobie kupić pozytywną opinię na temat Kataru czy innego państwa, to czyż nie można sobie...

zobacz więcej

– Przypomnę, że pani Kaili była pod obserwacją służb wywiadowczych dwóch państw członkowskich w związku z relacjami nie z Katarem, tylko z Rosją. Tyle na dziś wiadomo, czy nie do końca wiadomo, bo są to źródła, których na razie nie możemy podać – mówił w Telewizji Republika europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski. 

  

Unijne elity na liście płac Putina 

 

– Będzie próba sprawienia wrażenia, że iluś posłów skorumpowanych wzięło pieniądze. Ale problem jest szeroki. To nie kilka jabłek jest zgniłych, ale całe drzewo ma zatrute korzenie – ocenił polityk. Przekonywał, że wielu przedstawicieli elit europejskich wciąż jest na liście płac Putina. 

  

Przeczytaj też: Eva Kaili o Polsce i Katarze. „Standardy” greckiej socjalistki


– Próbuje się zwrócić uwagę na rzecz relatywnie małą, by odwrócić uwagę i nie dotknąć sprawy dużej – ocenił. 

  


Na pytanie o to, jakie słowa najlepiej opisałyby aferę, eurodeputowany wyjaśnił, że mamy do czynienia z „korupcją polityczną” i „korupcją strategiczną”. 

 

– Jest taki termin z angielskiego: „zawładnięcie elitami”, wskazujący na systemowy i całościowy charakter sprawy. Na rzeczy bardziej fundamentalne niż skorumpowanie kilku europosłów – tłumaczył Jacek Saryusz-Wolski. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej