RAPORT

Pogarda

Kraj w trybie kryzysowym. „Każdy Niemiec straci 2 tysiące euro”

Straty gospodarcze Niemiec (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Straty gospodarcze Niemiec (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Według wyliczeń Instytutu Badań Ekonomicznych (IW) w Kolonii wojna na Ukrainie i wszystkie zagrożenia gospodarcze z nią związane będą kosztować Niemcy około 175 miliardów euro. Odpowiada to prawie 4,5 proc. krajowego PKB – wynika z opracowania, na które powołuje się w poniedziałek portal Ukrinform.

Niemcy zwlekają z włączeniem ogrzewania. Jest sondaż

W Niemczech kryzys energetyczny wpłynął znacząco na zachowania dotyczące ogrzewania mieszkań i domów. Co dziesiąty badany przyznał, że mimo niskich...

zobacz więcej

Ekonomiści z IW podają, że oznacza to utratę ok. 2 tys. euro w przeliczeniu na jednego mieszkańca Niemiec.

 

Według tych wyliczeń straty gospodarcze Niemcy odczuwają od trzech lat. 2020 rok (pierwszy rok pandemii) przyniósł spadek wartości dodanej w wysokości 175 mld euro w wyniku kwarantann i ogólnej niepewnej sytuacji. W 2021 roku doszło do kolejnego zmniejszenia PKB w wysokości 125 mld euro. W 2022 roku straty najprawdopodobniej wyniosły prawie 120 mld euro.

 

„Niemcy wciąż są w trybie kryzysowym, ponieważ kryzys związany z pandemią przekształcił się w kryzys spowodowany rosyjską wojną na Ukrainie” – ocenili eksperci z IW.

  

Czytaj także: Kto odpowiada za kryzys w Europie? Niemiecki minister nie ma wątpliwości

 

Jak ocenili, wzrosły koszty nie tylko energii elektrycznej i gazu, ale także usług wydobywczych i surowców. Zagraża to, alarmują, konkurencyjności firm, które w przypadku wątpliwości rezygnują z planowanych inwestycji. Pogarszająca się sytuacja ma jednocześnie negatywny wpływ na kupujących: gospodarstwa domowe nabywają mniej towarów.

 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Ekonomista z IW, Michael Groemling podsumowuje, że „sytuacja jest nadal bardzo niestabilna”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej