RAPORT

Pogarda

Włoska gazeta o „polskim obozie koncentracyjnym”. Musiała interweniować ambasada

„Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady” (fot. Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)
„Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady” (fot. Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Po raz kolejny ambasada RP we Włoszech podjęła skuteczną interwencję w lokalnych mediach w sprawie określenia „polski obóz”, jakie pojawiło się w odniesieniu do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. Tym razem o usunięcie tego błędnego sformułowania polska placówka zwróciła się do redakcji gazety „Il Resto del Carlino”, wydawanej w Bolonii.

Włoska telewizja publiczna mówi o „Polskim obozie”. Ambasada zapowiada interwencję

Ambasada RP we Włoszech będzie interweniować w sprawie użycia w dzienniku telewizji RAI określenia „polski obóz zagłady” w odniesieniu do...

zobacz więcej

W opublikowanym 12 stycznia br. artykule obóz w Auschwitz nazwano „polskim obozem nazistowskim”. Po interwencji polskiej ambasady na stronie internetowej gazety zmieniono to sformułowanie na „nazistowski obóz”.


Napis pojawił się w tekście dotyczącym uniewinnienia z zarzutów byłej członkini włoskiej organizacji o charakterze nacjonalistycznym i neofaszystowskim, Forza Nuova. Selene Ticchi podczas demonstracji w miejscowości Predappio 28 października 2018 roku miała na sobie koszulkę ze słowem „Auschwitzland”. Znajdował się na niej również rysunek przedstawiający obóz koncentracyjny, przypominający park rozrywki Disneyland.

 

Według sędziów z miasta Forlì kobieta nie popełniła przestępstwa. Prokurator Laura Brunelli domagała się dla Ticchi kary 9 miesięcy pozbawienia wolności i 600 euro grzywny.

 

Czytaj także: Ambasada RP we Włoszech przestrzega przed używaniem określenia „polski obóz”

 

Ambasada RP we Włoszech zawsze interweniuje w przypadkach, gdy włoskie media używają błędnego sformułowania „polski obóz nazistowski”.

 


Nasilają się one przed obchodzonym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Przed dniem tym placówka kieruje co roku apel do włoskich mediów o stosowanie poprawnego określenia: „niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady”, zgodnie z decyzją UNESCO. 
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej