RAPORT

Pogarda

Obfity śnieg i ryzyko powodziowe we Włoszech. Zamknięto część szkół

Śnieg pokrył wiele regionów we Włoszech (fot. Lorenzo Di Cola/NurPhoto via Getty Images)
Śnieg pokrył wiele regionów we Włoszech (fot. Lorenzo Di Cola/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W wielu regionach Włoch wprowadzono żółty stopień alarmowy z powodu złych warunków pogodowych. Mróz utrzymuje się na całym Półwyspie Apenińskim. Ze względu na śnieg w wielu rejonach zamknięto szkoły. Miejscami istnieje też zagrożenie powodziowe.

Nietypowa zima na północy Włoch. Stan alarmowy z powodu suszy

Od prawie dwóch miesięcy w wielu rejonach na północy Włoch nie padał deszcz. Największy stan alarmowy z powodu suszy utrzymuje się w Piemoncie i...

zobacz więcej

Żółty alert dotyczy takich regionów jak: Abruzja, Basilicata, Kampania, Kalabria, Emilia-Romania, Marche, Molise, Apulia i Umbria. W wielu regionach ze względu na obfity śnieg zamknięto szkoły.

 

Obfite opady śniegu we Włoszech

 

Śnieg pokrył m.in. Umbrię, w tym położony w tym regionie Asyż, a także Molise i Toskanię.

 

Gminy położone w dolinie Valmarecchia w północnych Włoszech zarejestrowały ostatnio silną śnieżycę, a w niektórych miejscach śnieg osiągnął dwa metry. Straż pożarna otrzymała wiele wezwań od rodzin, które nie mogły wydostać się z domów. Jak dotąd nie odnotowano poważnych przypadków ani rannych. Między miejscowościami Novafeltria a Rimini służby udrożniły główne drogi poprzez sprzątnięcie połamanych drzew. Obecnie odnotowuje się tam opady śniegu z deszczem.

 

Ryzyko powodziowe

 

W regionie Marche odnotowano szkody spowodowane przez deszcz i wiatr; istnieje też ryzyko powodziowe. W prowincji Rimini uratowano dwie młode osoby z samochodu, który został porwany przez strumień wody. 


Powódź w środkowych Włoszech. Są ofiary, zaginął 8-latek

Co najmniej 10 osób zginęło z powodu ulewy, która uderzyła w region Marche w środkowych Włoszech – przekazała włoska agencja informacyjna ANSA,...

zobacz więcej

W gminie Senigallia w prowincji Ankona ogłoszono najwyższy alarm powodziowy ze względu na wezbranie wody w rzece Misa. – Powódź przechodzi teraz przez centrum. Na szczęście w tej chwili nie ma szczególnych zagrożeń, ale baliśmy się bardzo również tym razem – powiedział burmistrz miejscowości Senigallia, Massimo Olivetti. Jak wspomniał, w niedzielę ze względu na pomarańczowy alert otwarto miejskie centrum operacyjne. Włodarz dodał, że obecnie „sytuacja jest pod kontrolą”.

 

Do tego, gmina otworzyła schronisko w seminarium biskupim, by przyjmować osoby w potrzebie w przypadku, gdyby złe warunki atmosferyczne i wody powodziowe uszkodziły ich domy.

 

Zalane zostały przejścia podziemne; woda usiłuje się dostać do budynków, w tym sklepów. Część dróg została zamknięta.

 

Silny wiatr

 

Niedaleko Triestu ze względu na silny wiatr Bora w ramach ostrożności zamknięto historyczny park przy zamku Miramare.

 

W niedzielę operatorzy numeru alarmowego 112 otrzymali liczne telefony od mieszkańców regionu Friuli-Wenecja Julijska. Na ich wezwania ze względu na silny wiatr musieli odpowiedzieć strażacy.
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej