RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Nowy sondaż. PiS na czele. Kto traci najwięcej?

PiS stale prowadzi w rankingu (fot. PAP/Radek Pietruszka_
PiS stale prowadzi w rankingu (fot. PAP/Radek Pietruszka_

Najnowsze

Popularne

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w styczniu, PiS uzyskałoby 32 proc., KO 22 proc., Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Konfederacja WiN po 7 proc. – wynika z sondażu CBOS. Pozostałe ugrupowania znalazłyby się poniżej progu wyborczego.

Nowy sondaż. Zmiana poparcia dla PiS, wyniki przeliczone na mandaty

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, zdecydowanie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Partia rządząca notuje wzrost poparcia i powiększa...

zobacz więcej

Chęć oddania głosu na Prawo i Sprawiedliwość lub jego koalicjantów zadeklarowało 32 proc. wyborców, co w stosunku do poprzedniego badania oznacza wzrost o 1 pkt proc.


Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska popierana przez 22 proc. uprawnionych do głosowania (wzrost o 1 pkt proc.).


Największą zmianą odnotowaną w tym miesiącu jest spadek poparcia dla zajmującej trzecie miejsce w sondażu Polski 2050 Szymona Hołowni. W styczniu na ugrupowanie chce głosować 7 proc. wybierających się na wybory, to o 4 pkt proc. mniej niż w grudniu.


Niemal tyle samo głosów uzyskała w tym miesiącu Konfederacja WiN, mająca wśród zdeklarowanych wyborców 7 proc. zwolenników (o 1 pkt proc. więcej niż w grudniu).


Reszta stawki


Gdyby wybory parlamentarne odbywały się już teraz, pozostałe ugrupowania mogłyby mieć problem z wprowadzeniem swoich przedstawicieli do parlamentu. Lewica mogłaby liczyć na 5 proc. (wzrost o 1 pkt proc.), PSL-Koalicja Polska na 3 proc. (spadek o 1 pkt proc.), Kukiz' 15 oraz Porozumienie – na 1 proc. głosów).„Wszystkie ugrupowania będą szły oddzielnie”. Sprawa jednej listy opozycji definitywnie zamknięta?

To już zostało przesądzone i wszystkie ugrupowania na jesienne wybory parlamentarne będą szły oddzielnie – oznajmiła przedstawicielka PO Małgorzata...

zobacz więcej

Według ostatniego sondażu w wyborach wzięłoby udział 74 proc. uprawnionych do głosowania, co w porównaniu z zapowiedziami z grudnia ubiegłego roku oznacza wzrost o 3 pkt proc.


Bez zmian pozostaje odsetek niezdecydowanych wyborców – niespełna jedna piąta zdeklarowanych wyborców nie wie, na które ugrupowanie oddałaby głos (18 proc.). Od ubiegłego miesiąca nie zmienił się również odsetek osób odmawiających ujawnienia swoich preferencji partyjnych (4 proc.).


Nie zmienił się odsetek osób wahających się, czy wziąć udział w ewentualnym głosowaniu (13 proc.), natomiast wzrosła liczba respondentów z góry odrzucających udział w wyborach parlamentarnych (13 proc., wzrost o 3 pkt proc).


Badanie z cyklu „Aktualne problemy i wydarzenia” Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło w dniach od 9 do 22 stycznia 2023 roku na próbie liczącej 1028 osób.


Zobacz także: Kolejny fatalny sondaż dla Tuska. Nie chcą go nawet po wyborach

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej