RAPORT

Pogarda

Kandydat na prezydenta Czech już zapowiedział wizytę w Polsce

Kandydujący na prezydenta Czech były generał Petr Pavel  (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)
Kandydujący na prezydenta Czech były generał Petr Pavel (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Najnowsze

Popularne

Kandydujący na prezydenta Czech były generał Petr Pavel zapowiedział, że jeśli wygra wybory, złoży wizytę w Polsce.

Wybory prezydenckie w Czechach. Nowy sondaż daje pewną wygraną jednemu z kandydatów

Z najnowszego sondaż ośrodka Ipsos wynika, że to emerytowany generał Petr Pavel zdecydowanie wygra wybory prezydenckie w Czechach. Na jego...

zobacz więcej

Petr Pavel zareagował w ten sposób na wypowiedź Andreja Babiša, swojego konkurenta w drugiej turze głosowania, który w telewizyjnej debacie powiedział, że nie wysłałby wojsk do obrony Polski lub krajów bałtyckich, gdyby państwa te zostały zaatakowane.  


Później wycofał się z tej deklaracji. „Swoim oświadczeniem Babiš zignorował nasze zobowiązania sojusznicze i znacząco zagroził naszej wiarygodności i bezpieczeństwu” –  napisał na Twitterze Petr Pavel. Zadeklarował, że jeśli zostanie prezydentem, celem jego drugiej podróży zagranicznej będzie Polska. Z pierwszą wizytą prezydenci i premierzy Czech udają się tradycyjnie na Słowację. 


W przygotowanym w języku polskim komunikacie Petr Pavel dodał, że swoją podróżą do Polski chciałby zapewnić „dobrego sąsiada i przyjaciół z krajów bałtyckich”, że Czesi dotrzymują umów, a Andrej Babiš nie przemawia w ich imieniu. 
Petr Pavel, który w przeszłości stał na czele komitetu wojskowego NATO, jest według sondaży faworytem drugiej tury wyborów prezydenckich, która odbędzie się w piątek i sobotę. 
 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej