RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Kryzys czołgowy” w Niemczech. Media: Scholz zostanie zastąpiony?

Olaf Scholz (fot.  Maja Hitij/Getty Images)
Olaf Scholz (fot. Maja Hitij/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rząd Niemiec, który współtworzą SPD, Zieloni i FDP, jest w kryzysie czołgowym – pisze portal dziennika „Bild”. Politycy FDP i Zielonych żądają szybkich dostaw czołgów dla Ukrainy, ale kanclerz Olaf Scholz (SPD) nie chce wysłać Leopardów. Politycy opozycyjnej CDU/CSU wzywają koalicjantów SPD do wyjścia z rządu.

Francuskie media: Niemcy ugięły się pod presją Polski

Szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock zadeklarowała, że Berlin nie będzie się sprzeciwiał, jeśli Polska wyśle niemieckie czołgi Leopard...

zobacz więcej

Sekretarz frakcji parlamentarnej chadeckiej Unii CDU/CSU Thorsten Frei powiedział „Bildowi”, że „jeśli trzy partie nie mogą dojść do porozumienia w tak centralnych kwestiach, to powinny wreszcie działać konsekwentnie i szukać nowego początku w innych okolicznościach”. „W każdym razie jesteśmy gotowi wziąć odpowiedzialność” – dodał. 

  

„Oznacza to, że CDU/CSU jest gotowa do podjęcia negocjacji z FDP i Zielonymi w celu utworzenia koalicji bez SPD i zastąpienia kanclerza Scholza” – twierdzi gazeta. 

  

Ekspert CDU do spraw zagranicznych Norbert Roettgen stwierdził w rozmowie z tym dziennikiem, że „FDP i Zieloni muszą zadać sobie pytanie, czy są gotowi podzielić się odpowiedzialnością za tę porażkę wbrew własnym przekonaniom”. 

  

Z kolei lider CDU z Dolnej Saksonii Sebastian Lechner otwarcie wzywa FDP i Zielonych do zdradzenia Scholza – pisze „Bild”. „FDP i Zieloni zdają sobie teraz sprawę, jak prawidłowy i ważny dla roli Niemiec w świecie jest kurs Unii i adenauerowskie zaangażowanie na Zachodzie” – powiedział Lechner w rozmowie z portalem gazety. 

Czy Niemcy dostarczą czołgi na Ukrainę? Nowy minister obrony podejmuje kroki

Nowy minister obrony Niemiec Boris Pistorius chce przygotować dostawę niemieckich czołgów dla Ukrainy – informuje dpa. „Prowadzimy w tej sprawie...

zobacz więcej

„Nie uda się to z SPD. FDP i Zieloni powinni zatem wyjść z koalicji Ampel (koalicja SPD, Zielonych i FDP nazywana jest od kolorów partii koalicją Ampel, czyli sygnalizacji świetlnej): Jamajka (koalicja jamajska, czyli czarno-zielono-żółta od kolorów partii CDU/CSU, Zielonych i FDP) byłaby lepsza dla Niemiec!” – uważa Lechner. 

  

W koalicji panuje potężny kryzys. Polityk ds. obrony z FDP Marie-Agnes Strack-Zimmermann zarzuciła rządowi federalnemu „marną” komunikację w debacie o czołgach. Komunikacja Scholza jest „katastrofą” – stwierdziła. „Nikt spoza SPD nie przychodzi kanclerzowi z pomocą” – zauważa gazeta. 

  

Ekspert ds. obrony z CDU Johann Wadephul powiedział: „Nigdy wcześniej partner koalicyjny nie złożył takiego oświadczenia o braku zaufania do kanclerza jak pani Strack-Zimmermann”. 

  

Dla polityka CDU ds. wewnętrznych Alexandra Throma jest jasne, że „kanclerz zwleka i tym samym zawstydza Niemcy przed światem”. Scholz „oszukuje też swoich partnerów koalicyjnych, FDP i Zielonych” – uważa chadecki polityk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej