RAPORT

Pogarda

Europoseł PO o obniżeniu wieku emerytalnego: To było niemądre

PO chce podwyższenia wieku przymusowej pracy? (fot. Shutterstock/DGLimages)
PO chce podwyższenia wieku przymusowej pracy? (fot. Shutterstock/DGLimages)

Najnowsze

Popularne

To było niemądre – powiedział o obniżeniu przez rząd PiS wieku emerytalnego europoseł Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski. To pierwszy punkt programu wyborczego PO: będzie ponowne podwyższenie wieku emerytalnego – komentuje minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Wielowieyska broni Tuska ws. podwyższenia wieku emerytalnego. Miazga w komentarzach

Dominika Wielowieyska broni w mediach społecznościowych decyzji o podwyżeniu wieku emerytalnego za rządów PO-PSL. „To nie była praca do śmierci”...

zobacz więcej

W kwietniu 2012 r. rząd Donalda Tuska zdecydował o podniesieniu wieku emerytalnego – zarówno kobiet jak i mężczyzn – do 67 lat. 

  

Dopiero rząd PiS anulował te decyzje, wprowadzając elastyczne przepisy w tej materii (1 października 2017 r. został przywrócony wiek emerytalny obowiązujący do końca 2012 r., tj. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). 

 

Politycy PO i sam Donald Tusk przyznawali, że popełnili błąd.


– To by mój błąd. Zaufałem za bardzo niektórym twardym ekspertom. To był mój błąd, żeby to zrobić na zasadzie przymusu – przyznał. 

O tym, że „wydłużenie wieku emerytalnego jest nieuniknione”, mówił niedawno ekonomista, były doradca Tuska Bogusław Grabowski. Proponował też, że należy ograniczyć programy socjalne i wycofać te, które są bezskuteczne.


O obniżeniu przymusowego wieku pracy mówił w Radiu ZET Radosław Sikorski. – Czy uważa pan, że wiek emerytalny powinien być obniżony czy podwyższony? – pytał go dziennikarz.

Podwyższyć czy obniżyć wiek emerytalny? Są wyniki sondażu

Blisko połowa badanych uważa, że należałoby obniżyć wiek emerytalny w Polsce – tak wynika z nowego sondażu IBRiS dla Radia ZET. Co trzecia pytana...

zobacz więcej

– Ja się dziwię, że PiS obniżył wiek emerytalny po tym, jak my zapłaciliśmy już olbrzymią cenę polityczną za jego podwyższenie i zrównanie – odpowiedział Sikorski. Ocenił, że „to był niemądre, my jesteśmy nauczeni tym doświadczeniem”. 

 

Zdaniem Radosława Sikorskiego „trzeba dać ludziom wybór, ale też bardzo jasną informację: jak pójdziesz na emeryturę w wieku 55 lat, to ona będzie bardzo niska, jak chcesz mieć wyższą, to sorry, musisz pracować dłużej”.

 

Prowadzący wywiad pytał polityka, jaką będzie miał emeryturę. Sikorski oznajmił, że prowadzi działalność gospodarczą, był ministrem, jest posłem i pracował za granicą „dobrych parę lat”. – Będę miał ułamkową z różnych źródeł – komentował. 

O wieku emerytalnym wypowiadali się ostatnio tez inni politycy PO. Były szef PO Grzegorz Schetyna oznajmił, że wiek emerytalny... „nie został podwyższony”.

 

Z kolei Małgorzata Kidawa-Błońska uważa, że podwyższenie wieku emerytalnego było... właściwą decyzją. – Jestem przekonana, że to była dobra decyzja, bo ludzie powinni dłużej pracować. Zresztą ludzie chcą dłużej pracować – wyjaśniała. 


– Nie będziemy podnosić wieku emerytalnego po wygranych wyborach. Przyszli emeryci chcą sami decydować o tym, w jakim wieku odchodzą na emeryturę i dlatego sprawę uważam za zamkniętą – obiecywał w styczniu lider PO Donald Tusk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej