RAPORT

Pogarda

Atak na Nord Stream. Sikorski wciąż podejrzewa USA

Radosław Sikorski i szokujący wpis eksplozji Nord Stream (fot. PAP/Newscom; PAP/Tytus Żmijewski)
Radosław Sikorski i szokujący wpis eksplozji Nord Stream (fot. PAP/Newscom; PAP/Tytus Żmijewski)

Najnowsze

Popularne

Europoseł PO Radosław Sikorski zasugerował kilka miesięcy temu, że to Stany Zjednoczone doprowadziły do eksplozji i uszkodzenia gazociągów Nord Stream na Bałtyku. Wpis byłego szefa polskiej dyplomacji wywołał falę oburzenia na świecie, a także wzmożenie rosyjskiej propagandy. – Nadal nie rozumiem, dlaczego mieliby to zrobić Rosjanie. Uważam, że trzy kraje miały w tym interes – oznajmił i wyliczał: Ukraina, Polska, sektor prywatny z USA.

Ostre wystąpienie. Putin podziela opinię Sikorskiego ws. ataku na Nord Stream [WIDEO]

Europoseł PO Radosław Sikorski ocenił, że to Amerykanie zniszczyli gazociąg Nord Stream 2. Podobną opinię wyraził w piątek rosyjski dyktator...

zobacz więcej

Pod koniec września 2022 r. doszło do wybuchów na pracujących od 2011 r. gazociągach Nord Stream i Nord Stream 2. Szwedzka prokuratura poinformowała, że na uszkodzonych gazociągach odnaleziono ślady materiałów wybuchowych.


– Wybuch spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury – poinformował prokurator Mats Ljungqvist. 


Zachodni politycy sugerowali, że sprawa może mieć związek z działaniami rosyjskich służb specjalnych. 

 

Zupełnie inaczej sprawę eksplozji i awarii gazociągów komentował europoseł PO Radosław Sikorski, który za rządów Donalda Tuska kierował resortem spraw zagranicznych. Polityk opublikował na Twitterze zdjęcie wycieku z gazociągu Nord Stream i napisał: „Thank you, USA (dziękuję, USA)”. 

 

Wpis Sikorskiego był szeroko komentowany w wielu światowych mediach. Natychmiast powieliła go rosyjska propaganda.

Przełom w śledztwie ws. wybuchów gazociągów Nord Stream. Szwedzka prokuratura ujawnia

Na uszkodzonych gazociągach Nord Stream odnaleziono ślady materiałów wybuchowych – poinformowała w piątek szwedzka prokuratura. Jej zdaniem...

zobacz więcej

„Polski eurodeputowany i były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski napisał na Twitterze podziękowania dla Stanów Zjednoczonych za dzisiejszy wypadek na rosyjskich gazociągach. Czy to oficjalne oświadczenie o ataku terrorystycznym?” – pytała, udostępniając wpis Sikorskiego, rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. 

 

O swój wpis Sikorski pytany był w Radiu ZET. Prowadzący rozmowę dziennikarz odczytywał politykowi pytania zadane przez internautów. Jedno z nich brzmiało: „Kto wysadził gazociąg Nord Stream 2 i kiedy będzie wolno mówić, że zrobili to Amerykanie?” 

 

Sikorski odparł, że to prowokacyjne pytanie. – Ja nadal nie rozumiem, dlaczego mieliby to zrobić Rosjanie, bo to jest ich własność i rurociąg, który oni kontrolowali, który w każdej chwili mogą zakręcić. Ja się oczywiście wtedy pospieszyłem z gratulacjami dla naszego sojusznika. Ale uważam, że trzy kraje miały interes – oznajmił.


Dopytywany, o jakie kraje chodzi europoseł PO wyliczał: „Po pierwsze Ukraina, po drugie Polska, po trzecie sektor prywatny z USA”. Pytany, czy nie uważa, że tak sformułowany wpis stawia Polskę w złym świetle, odparł: „Ja byłem wrogiem Nord Streamu przez 20 lat i się po prostu bardzo cieszyłem, a żarcik trochę się nie udał”.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej