RAPORT

Pogarda

Niemieckie Patrioty ruszają do Polski. Gdzie zostaną rozmieszczone?

Dzięki Polsce systemy Patriot trafią także na Ukrainę (fot. Shutterstock/Mo Photography Berlin)
Dzięki Polsce systemy Patriot trafią także na Ukrainę (fot. Shutterstock/Mo Photography Berlin)

Najnowsze

Popularne

Przed południem niemiecka armia rozpocznie przemieszczanie dwóch pierwszych systemów obrony przeciwrakietowej Patriot do Polski – informuje Deutsche Welle. Prace nad ich rozlokowaniem trwają od tygodnia przy wschodniej granicy Polski.

Zaskakujące odkrycie w pobliżu rezydencji Putina. Czego obawia się reżim?

Przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy Pancyr S-1 został zainstalowany we wsi Jaszczerowo w obwodzie nowogordzkim, zaledwie sześć kilometrów...

zobacz więcej

Systemy około godz. 11.30 mają wyruszyć z Gnoien w Maklemburgii-Pomorzu Przednim. Niemieckie Patrioty zostaną rozmieszczone w okolicach Zamościa, około 60 km od granicy polsko-ukraińskiej, i 110 km od ukraińskiego Lwowa.

 

Dzięki Polsce systemy Patriot trafią także na Ukrainę 

 

Po tym jak w lubelskim Przewodowie spadła zbłąkana ukraińska rakieta, systemy przeciwlotnicze zaproponowały Polsce Niemcy. Polska początkowo apelowała o przekazanie ich Ukrainie. Choć ostatecznie Warszawa zgodziła się na propozycję Berlina, osobną ofertę w sprawie Patriotów dla Ukrainy przedstawili Amerykanie i Niemcy.Kiedy zaczną działać?


Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w poniedziałek podczas konferencji prasowej w zakładach Cegielskiego w Poznaniu pytany był m.in. kiedy systemy Patriot z Niemiec zaczną funkcjonować w Polsce.


Wicepremier zaznaczył, że „to nie jest tak, że bardzo spieszymy się z tą sprawą”. Dodał, że będzie ona zrealizowana wtedy, kiedy „wszystko będzie przygotowane”. – Intensywnie pracujemy nad tym, by do tego doprowadzić – powiedział.


Zobacz także: „Kucharz Putina” potknie się o Bachmut? Zmiana sytuacji na kluczowym odcinku frontu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej