RAPORT

Pogarda

Ilu żołnierzy straciła Rosja, a ilu – Ukraina? Generał ujawnił liczby

Wojna trwa już 11 miesięcy (fot. Chris McGrath/Getty Images)
Wojna trwa już 11 miesięcy (fot. Chris McGrath/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Od początku wojny zginęło lub zostało rannych ok. 180 tys. rosyjskich żołnierzy oraz ok. 100 tys. żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy – takie dane przekazał szef sztabu norweskich sił zbrojnych generał Eirik Kristoffersen.

Zaskakujące odkrycie w pobliżu rezydencji Putina. Czego obawia się reżim?

Przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy Pancyr S-1 został zainstalowany we wsi Jaszczerowo w obwodzie nowogordzkim, zaledwie sześć kilometrów...

zobacz więcej

Zobacz też: Raport o wojnie na Ukrainie


W wywiadzie dla TV2 szef norweskiej armii wyliczał, że „straty rosyjskie” liczone od początku pełnoskalowej inwazji na Ukrainę wynoszą już „blisko 180 tys. zabitych lub rannych żołnierzy”. 

 

– Straty ukraińskie to prawdopodobnie ponad 100 tys. zabitych lub rannych wojskowych. W tej strasznej wojnie zginęło około 30 tys. cywilów – mówił generał Kristoffersen nie ujawniając, skąd wziął takie dane. 

 

Kristoffersen dodał, że Rosja jest w stanie wyprodukować większą ilość broni oraz wydobyć więcej sprzętu z magazynów, a także zmobilizować na wojnę jeszcze więcej ludzi. – Rosja jest w stanie kontynuować tę wojnę przez dość długi czas – powiedział. 

 

Norweski generał wezwał też do szybkiego dostarczenia Ukrainie czołgów bojowych, co do tej pory wstrzymywały Niemcy. – Jeśli zamierzają przejść do ofensywy w zimie, to Ukraińcy potrzebują ich szybko – dodał. 

Główny dowódca amerykańskiej armii generał Mark Milley informował w listopadzie, że Rosja poniosła w wojnie z Ukrainą ogromne straty, które oszacował na wiele ponad 100 tys. ludzi. 

 

Sztab generalny ukraińskiej armii informuje z kolei o ponad 121 tys. zabitych lub rannych rosyjskich żołnierzy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej