RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zaskakujące odkrycie w pobliżu rezydencji Putina. Czego obawia się reżim?

Rosyjski reżim boi się ataków dronów? (fot. SHutterstock/ID1974; Contributor/Getty Images)
Rosyjski reżim boi się ataków dronów? (fot. SHutterstock/ID1974; Contributor/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy Pancyr S-1 został zainstalowany we wsi Jaszczerowo w obwodzie nowogordzkim, zaledwie sześć kilometrów od rezydencji Władimira Putina – podaje niezależny rosyjski portal Meduza za dziennikarzami śledczymi z zespołu Projekt.

Dwie Ukrainki zaatakowane i pobite w Berlinie

Dwie młode kobiety z Ukrainy zostały zaatakowane w metrze w centrum Berlina. Z ustaleń śledczych wynika, że sprawcami byli trzej mężczyźni; mówili...

zobacz więcej

W ostatnich dniach media informowały o tym, że na dachach budynków rządowych, m.in. gmachu ministerstwa obrony, ale także innych obiektów w Moskwie rozmieszczane są systemy przeciwlotnicze Pancyr S-1. 

 

Radio Swoboda podawało z kolei, że w kilku miejscach w stolicy Rosji rozmieszczono systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400. 

 

Pancyr-S1 to przeciwlotniczy system artylerii rakietowej. Na wyposażenie rosyjskiej armii trafił w latach 90. XX wieku. W jego skład wchodzą dwie dwulufowe armaty automatyczne kalibru 30 mm oraz 12 przeciwlotniczych pocisków rakietowych. Rosjanie reklamowali go jako sprzęt skuteczny przy zwalczaniu dronów. 

  

Dlaczego rosyjskie władze postanowiły wzmocnić obronę stolicy? Ponieważ w ubiegłym miesiącu ukraińskie bezzałogowce uderzyły w cele oddalone zaledwie o kilkaset kilometrów od Moskwy – twierdzi agencja Bloomberg. 


Zobacz też: Putin izolowany. Najbliżsi doradcy ze strachu karmią go snem o zwycięstwie

Rosjanie „denazyfikowali” szpital. Rozkradli cały sprzęt

Rosyjscy okupanci wywieźli cały sprzęt ze Centralnego Szpitala w Skadowsku w obwodzie chersońskim – informuje „Ukraińska Prawda”.

zobacz więcej

W poniedziałek rosyjskie media niezależne przekazały nowe informacje dotyczące dyslokacji systemów Pancyr. 

 

Zespół śledczy Projekt, którego publikacje cytuje portal Meduza, poinformował, że systemy przeciwlotnicze Pancyr S-1 kilka tygodni temu zainstalowano we wsi Jaszczurowo, sześć kilometrów od rezydencji Putina pod miastem Wałdaj w obwodzie nowogrodzkim. 

 

Jeden ze świadków powiedział, że zestaw przeciwlotniczy pełni dyżur bojowy, a w jego pobliżu stale przebywa co najmniej trzech żołnierzy; antena stacji radarowej ciągle się porusza. 

  

„W pobliżu Jaszczurowa nie ma infrastruktury krytycznej, obiektów strategicznych, dużych przedsiębiorstw ani baz wojskowych” – twierdzą dziennikarze.

Wcześniej media podawały też, że jeden zestaw obrony przeciwlotniczej pojawił się w pobliżu wsi Zarechye w obwodzie moskiewskim, dziesięć kilometrów od rezydencji Putina w Nowo-Ogarewie. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej