RAPORT

Pogarda

Naukowcy dzięki zdjęciom satelitarnym odkryli nową kolonię pingwinów cesarskich

Pingwiny cesarskie (fot. David Tipling/Education Images/Universal Images Group)
Pingwiny cesarskie (fot. David Tipling/Education Images/Universal Images Group)

Najnowsze

Popularne

Pingwinów wypatruje się z... kosmosu. Dzięki zdjęciom satelitarnym w okolicach Verleger Point na zachodnim wybrzeżu Antarktyki, naukowcy z brytyjskiej bazy polarnej odkryli liczącą około 500 osobników kolonię pingwinów cesarskich. Co ciekawe, mimo że są to największe na świecie pingwiny, z kosmosu wypatrywane są nie tyle ptaki, co ich odchody.

Owady umieją unikać kolizji. To może być rozwiązanie dla ruchu drogowego

Tylko około 25 proc. podróży samochodem odbywa się po zmroku. Jednak prawie połowa wypadków śmiertelnych ma miejsce w nocy. Roje owadów unikają...

zobacz więcej

To właśnie zabarwiony guanem lód morski jest tym, czego szukają na zdjęciach satelitarnych biolodzy z British Antarctic Survey (BAS), którzy starają się zlokalizować kolonie pingwinów cesarskich. W piątek 20 stycznia poinformowali o swoim najnowszym odkryciu: liczącej około 500 osobników kolonii na Verleger Point na zachodnim wybrzeżu Antarktydy (74° 42' S, 136° 11'W).


To już 33. z 66 znanych kolonii tych ptaków, którą zlokalizowano dzięki zdjęciom satelitarnym.


– To ekscytujące odkrycie. Nowe zdjęcia satelitarne wybrzeża Antarktydy umożliwiły nam znalezienie wielu nowych kolonii. I chociaż jest to dobra wiadomość, podobnie jak wiele innych niedawno odkrytych, kolonia jest niewielka; znajduje się w regionie poważnie dotkniętym zanikaniem lodu morskiego – mówi kierujący badaniem dr Peter Fretwell.


Nowa kolonię pingwinów cesarskich naukowcy BAS zlokalizowali, analizując zdjęcia z należącego do Komisji Europejskiej satelity Copernicus Sentinel-2. Następnie odkrycie potwierdzono na fotografiach w wysokiej rozdzielczości z komercyjnego satelity Maxar WorldView-3.


Nie widać na nich pingwinów, a jedynie brązowe plamy guana, które naukowcy mogą stosunkowo łatwo zidentyfikować na tle lodu i skał. Na ich podstawie szacują też liczebność kolonii.

Każda nowo odkryta kolonia pingwinów cesarskich cieszy przyrodników, bo gatunek ten należy do zagrożonych. Jego egzystencja w ogromnym stopniu zależy od lodu morskiego, którego ilość z powodu zmian klimatycznych drastycznie się kurczy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej