RAPORT

Pogarda

Złoto ze szlamu trafi na rynek. KGHM musi tylko opracować... mniejsze sztabki

KGHM rozważa także sprzedaż złotych monet (fot. kghm.com)
KGHM rozważa także sprzedaż złotych monet (fot. kghm.com)

Najnowsze

Popularne

KGHM to od dawna nie tylko miedź. Spółka pracuje obecnie nad umożliwieniem sprzedaży złota indywidualnym inwestorom – informuje prezes miedziowego giganta Tomasz Zdzikot. Chodzi o uruchomienie produkcji małych sztabek, co wymaga – wyjaśnił – odpowiedniego parku maszynowego i kanałów dystrybucji.

KGHM górą w rankingu. Największa kopalnia srebra na świecie

KGHM na pierwszym miejsce w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie” w rankingu World Silver Survey 2021. Z kolei w kategorii...

zobacz więcej

– Intensywnie pracujemy nad umożliwieniem Polakom inwestowania czy lokowania oszczędności w polskie złoto czy polskie srebro, produkowane przez polską firmę – powiedział w niedzielę Zdzikot w radiowej Jedynce. Jak zaznaczył, chodzi o uruchomienie produkcji małych sztabek, które mogliby kupować pojedynczy inwestorzy. 

  

– To wymaga zbudowania odpowiedniego parku maszynowego, umożliwiającego odlewanie zunifikowanych, powtarzalnych, mniejszych form złota oraz budowy kanałów dystrybucji do klientów indywidualnych, których dziś nie mamy, bo prowadzimy biznes globalnie i głównie na zagranicznych giełdach – wyjaśnił prezes KGHM

  

Dodał, że na razie chodzi o sztabki, ale rozważana jest także sprzedaż złotych monet.  

  

12-kilogramowe sztabki złota z KGHM 

 

Tomasz Zdzikot przypomniał, że cała produkcja metali KGHM jest sprzedawana klientom biznesowym i instytucjonalnym, a produkowane przez Kombinat sztaby złota są za duże na potrzeby indywidualnych inwestorów. Według informacji, podawanych przez spółkę złoto o zawartości powyżej 99,95 proc. jest odzyskiwane ze szlamu złotonośnego, powstającego w procesie elektrorafinacji srebra i odlewane w sztaby o masie od 0,5 do 12 kg. Zgodnie z podanymi wynikami, w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2022 r. KGHM wyprodukował niemal 2 tony złota. 

  

KGHM zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem rud metali, przede wszystkim miedzi, jest jednym z czołowych producentów na świecie tego metalu, a także srebra. Produkuje też szereg innych metali, zawartych w rudach miedzi, jak molibden, ren czy nikiel. KGHM to spółka akcyjna, notowana na GPW, w której Skarb Państwa ma niecałe 32 proc. akcji. 

 

Czytaj więcej w materiale: „Srebro na wagę złota z KGHM #PolskaToWięcej” 

teraz odtwarzane
Srebro na wagę złota z KGHM #PolskaToWięcej

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej