RAPORT

Pogarda

Zabity jako zdrajca, pochowany z honorami. Pytania o likwidację ukraińskiego bankiera przez SBU

Kontrowersje wokół SBU po zabójstwie Denysa Kiriejewa (fot. ssu.gov.ua)
Kontrowersje wokół SBU po zabójstwie Denysa Kiriejewa (fot. ssu.gov.ua)

Najnowsze

Popularne

Denys Kiriejew, ukraiński bankier, współpracownik wywiadu wojskowego (HUR) i uczestnik rozmów z Rosją został w marcu zabity w samochodzie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy – powiedział Kiryło Budanow, szef HUR (wywiadu wojskowego). Jego zdaniem stoją za tym osoby, które nie chciały, by Ukraina zwyciężyła w wojnie z Rosją.

Zdrady, zamachy, koledzy z KGB

Od lat wiadomo, jakie są słabości Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Od lat mówi się o potrzebie zmian w SBU. Od lat kolejni rządzący Ukrainą politycy...

zobacz więcej

Według publikacji „WSJ” sprzed kilku dni biznesmen Denys Kiriejew, człowiek posiadający szerokie kontakty w Rosji i na Ukrainie, miał zostać w marcu zabity przez funkcjonariuszy jako osoba podejrzana o zdradę. Później jednak został pochowany z honorami – jako bohater. 

  

Ujawnił rosyjski plan zdobycia Kijowa 

 

W przeddzień rozpoczęcia rosyjskiej szerokoskalowej inwazji Kiriejew szczegółowo poinformował ukraińskie służby o planowanym ataku – pisał „WSJ”, powołując się na szefa Głównego Zarządu Wywiadu ministerstwa obrony (HUR) Kyryły Budanowa. 

  

Budanow, który w niedzielę skomentował sprawę w wywiadzie dla ukraińskiej redakcji Radia Swoboda, oświadczył, że Kiriejew, mający na jego polecenie wypełnić podczas kolejnej rundy rozmów z Rosją zadanie „grania na zwłokę”, został wezwany do SBU i zabity w samochodzie tej służby. 

Komu przeszkadzał bankier z koneksjami 

 

– Około 200 metrów przed siedzibą SBU z naprzeciwka wyjechał busik, wyskoczyli z niego funkcjonariusze Alfy (oddziałów specjalnych) z krzykiem: to SBU! (...) Potem zaprowadzili go do busa, który skierował się nie do SBU, a kilka ulic dalej. (...) Jego ciało wypadło z samochodu – powiedział Budanow.

Rosjanie szykowali zamach na Zełenskiego. Ujawniono, kto go ostrzegł

Dyrektor CIA Bill Burns przed rosyjską inwazją ujawnił Wołodymyrowi Zełenskiemu szczegóły planowanego przez Kreml zamachu na niego – informuje...

zobacz więcej

Budanow zapewnił w wywiadzie, że Kiriejew na pewno nie był zdrajcą, był etatowym współpracownikiem HUR. On sam znał biznesmena od 2009 r. 

  

Szef HUR ocenił również, że za zabójstwem Kiriejewa w marcu ub. roku stał krąg osób, które były zainteresowane tym, „by Ukraina nie wygrała”. 

  

Kosztowna wpadka ukraińskich służb? Kontrowersje wokół SBU 

 

Po publikacji „WSJ” doradca prezydenta Mychajło Podolak oświadczył, że do zabicia Kiriejewa doszło z powodu braku koordynacji pomiędzy HUR i SBU. 

  

W lipcu 2022 roku prezydent Zełenski zwolnił ówczesnego szefa tych służb Iwana Bakanowa i usunął ze stanowisk lub oskarżył dziesiątki generałów SBU o rzekome ułatwienie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wszczęto ponad 650 spraw o zdradę popełnioną przez przedstawicieli władz. W sprawie zabójstwa Kiriejewa toczy się śledztwo. 

 

Zobacz także: Zaczęła przeraźliwie krzyczeć. Rosyjska propagandystka trafiona podczas relacji na żywo [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej