RAPORT

Pogarda

Podwyższyć czy obniżyć wiek emerytalny? Są wyniki sondażu

Najwięcej badanych nie chce powrotu do reform, które wprowadził rząd Tuska (fot. Shutterstock/Dmytro Zinkevych)
Najwięcej badanych nie chce powrotu do reform, które wprowadził rząd Tuska (fot. Shutterstock/Dmytro Zinkevych)

Najnowsze

Popularne

Blisko połowa badanych uważa, że należałoby obniżyć wiek emerytalny w Polsce – tak wynika z nowego sondażu IBRiS dla Radia ZET. Co trzecia pytana osoba jest za tym, żeby został on podniesiony.

Zaskakujące słowa Schetyny: Platforma nie podniosła wieku emerytalnego

10 lat temu rząd Donalda Tuska zdecydował o podniesieniu wieku emerytalnego – zarówno kobiet jak i mężczyzn – do 67 lat. W ocenie PiS Platforma...

zobacz więcej

Zgodnie z wynikami przedstawionymi przez rozgłośnię 44,8 proc. ankietowanych opowiada się za tym, by wiek emerytalny w Polsce był niższy niż obecnie. Z kolei 32,4 proc. jest za tym, żeby wiek emerytalny został podniesiony. 

 

Z sondażu wynika też, że 20,4 proc. popiera pozostawienie wieku emerytalnego na obecnym poziomie (65 lat dla mężczyzn, 60 lat dla kobiet) a 2,4 procent ankietowanych nie ma w tej sprawie zdania. 

  

Poparcie dla podniesienia lub obniżenia wieku emerytalnego zależy od preferencji politycznych. Za podniesieniem wieku emerytalnego opowiada się 31 proc. wyborców obozu rządzącego oraz 43 proc. zwolenników opozycji. Za wcześniejszym niż obecnie przechodzeniem na emeryturę jest 44 proc. wyborców opozycji i 43 proc. popierających Zjednoczoną Prawicę. 

  

W sondażu zapytano też Polaków co sądzą o pomyśle, by wiek emerytalny kobiet i mężczyzn został zrównany i wynosił 65 lat. 

 

Takie rozwiązanie popiera 35,2 proc. ankietowanych, a 42,6 proc. jest przeciw. W tej kwestii nie ma zdania 22,2 proc. Wśród osób popierających zrównanie wieku emerytalnego 34 proc., to kobiety a 37 proc. mężczyźni. Przeciw takiemu rozwiązaniu jest 41 proc. kobiet i 44 proc. mężczyzn. 

Kidawa-Błońska o podwyższeniu wieku emerytalnego: To była dobra decyzja

Rząd Donalda Tuska podniósł wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn do 67 lat. Małgorzata Kidawa-Błońska, była kandydatka PO na prezydenta, uważa, że...

zobacz więcej

Za zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn opowiada się 63 proc. wyborców opozycji i 3 proc. wyborców obozu rządzącego. Przeciw jest 72 proc. zwolenników Zjednoczonej Prawicy i 23 proc. popierających opozycję. 

  

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dn. 20-21.01.2023 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1100 osób. 

 

W kwietniu 2012 roku rząd Donalda Tuska zdecydował o podniesieniu wieku emerytalnego – zarówno kobiet jak i mężczyzn – do 67 lat. 

  

Dopiero rząd PiS anulował podniesienie wieku emerytalnego, wprowadzając elastyczne przepisy w tej materii (1 października 2017 r. został przywrócony wiek emerytalny obowiązujący do końca 2012 r., tj. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). 

Politycy PO i sam Donald Tusk przyznawali, że popełnili błąd. – To by mój błąd. Zaufałem za bardzo niektórym twardym ekspertom. To był mój błąd, żeby to zrobić na zasadzie przymusu – przyznał. 

 

O tym, że „wydłużenie wieku emerytalnego jest nieuniknione”, mówił kilka dni temu ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej i były doradca Tuska Bogusław Grabowski. Proponował też, że należy ograniczyć programy socjalne i wycofać te, które są bezskuteczne. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej