RAPORT

Pogarda

„Rozbroiliśmy własną armię”? Tak zmanipulowano wypowiedź prezydenta Dudy

Prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, gdzie podkreślał m.in. potrzebę przekazywania walczącej z rosyjskimi okupantami Ukrainie sprzętu wojskowego. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie ze zmanipulowaną wypowiedzią prezydenta i fałszywą „belką informacyjną”, która ma dowodzić, że Duda mówił o „rozbrojeniu własnej armii”. Co tak naprawdę powiedział?

Premier: Ukraina i Europa wygrają tę wojnę, z Niemcami czy bez Niemiec

Jeśli nie będzie zgody Niemiec w sprawie Leopardów, będziemy budować mniejszą koalicję państw gotowych przekazać część swoich nowoczesnych czołgów...

zobacz więcej

Prezydent Duda wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, prezydentem Macedonii Północnej Stewo Pendarowskim, liderką białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłaną Cichanouską oraz hiszpańskim ministrem spraw zagranicznych Jose Manuelem Albaresem wziął w poniedziałek udział w debacie pt. „In defence of Europe” w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. 

 

Andrzej Duda przypomniał, że kilka dni wcześniej we Lwowie ogłosił decyzję dotyczącą przekazania Ukrainie czołgów Leopard, które pozostają na wyposażeniu polskiej armii. Jak informował, Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard 2 (10-14 wozów) w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie. Polski prezydent wyraził też nadzieję, że podobną decyzję podejmą też Niemcy. 

 

Andrzej Duda w swojej wypowiedzi zaznaczał, że Polska przekazała Ukrainie armatohaubice Krab, które dzisiaj pomagają Ukrainie odpierać rosyjskie ataki i „są przez Ukraińców bardzo chwalone”. 

 

W mediach społecznościowych krąży nagranie z wypowiedzią prezydenta z tego wydarzenia, które transmitowało TVP Info. Jeden z internautów przerobił je w taki sposób, że charakterystyczną dla stacji biało-czerwoną belkę przerobił na żółtą, na której napisano: „Andrzej Duda w Davos na World Economic Forum: Rozbroiliśmy własną armię, aby oddać czołgi Ukrainie”.


Komentujący to nagranie internauci oznajmili, że Duda „przyznaje, że nie oddaliśmy czołgów z rezerw tylko rozbroiliśmy własną armię”. 


„Nierealne”. Minister klimatu ostro o zakazie rejestracji nowych aut spalinowych [WIDEO]

Patrząc na rozwój elektromobilności uważam, że zakaz rejestracji nowych aut spalinowych od 2035 roku jest nierealny – powiedziała minister klimatu...

zobacz więcej

To manipulacja, która polega na tym, że połączono dwa wyrwane z kontekstu fragmenty wypowiedzi Andrzeja Dudy. Co tak naprawdę powiedział? 

 

Prezydent Duda zaznaczył, że Polska na początku roku 2022 przekazała Ukrainie ponad 260 poradzieckich czołgów, co w praktyce było „początkiem tego ogromnego wsparcia militarnego dla Ukrainy”. 

 

– Z tego, co pamiętam, to było pół roku temu w marcu. Oni w tamtym momencie potrzebowali tych czołgów. To była pilna potrzeba. To było więcej niż na co nas było stać. Nie mieliśmy tych czołgów w naszych rezerwach. Zabraliśmy te czołgi z naszych stałych jednostek wojskowych – mówił prezydent.

W innym miejscu prezydent Duda mówił, że nawet Litwa, „która jest małym krajem, ale wysłała praktycznie wszystkie...”. – Nie całą broń. Nie całą broń – skomentował prezydent Litwy, a prezydent Polski poprawił się i dodał: „nie całą broń”. – Ale stingery, wszystkie wasze stingery. Był taki moment, że my wysłaliśmy praktycznie wszystkie nasze pioruny – dodał Duda. 


W zmanipulowanym nagraniu wykorzystano dwa fragmenty z dwóch różnych wypowiedzi prezydenta Dudy i opatrzono kłamliwą „belką informacyjną", bowiem prezydent nie wypowiedział żadnych słów o rzekomym rozbrajaniu polskiej armii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej