RAPORT

Pogarda

Dlaczego Rosjanie popierają wojnę? Książka Piotra Skwiecińskiego o ideologicznych korzeniach inwazji na Ukrainę

Dlaczego Rosjanie popierają wojnę? Odpowiedź w książce Piotra Skwiecińskiego  (fot. PAP / EPA / OLEG PETRASYUK)
Dlaczego Rosjanie popierają wojnę? Odpowiedź w książce Piotra Skwiecińskiego (fot. PAP / EPA / OLEG PETRASYUK)

Najnowsze

Popularne

Dlaczego społeczeństwo rosyjskie popiera tę wojnę? Dlaczego nie robią na nim wrażenia zbrodnie dokonane w ich imieniu? Odpowiedzi na te pytania pomaga znaleźć książka „Koniec ruskiego miru? O ideowych źródłach rosyjskiej agresji” Piotra Skwiecińskiego. Autor – dyplomata, publicysta i wieloletni korespondent w Moskwie – dostarcza wielu nieoczywistych obserwacji i wniosków z perspektywy człowieka, który poznał Rosję od podszewki.

Rosyjskie blogerki uspokajają rodaków. Mobilizowanych porównują do frytek

W rosyjskich sieciach społecznościowych pojawiają się wpisy z hasztagiem „nie panikuj”. Tamtejsze blogerki porównują swoich rodaków, którzy mają...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE


Piotr Skwieciński stara się też odpowiedzieć na pytania o to, czy historycznych paraleli należy szukać w czasach Iwana Groźnego, carów-autokratów, epoce komunizmu – czy wszędzie naraz? Zadanie, jakie Skwieciński stawia przed sobą, to zrozumienie ideologicznych przyczyn rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz historycznego, mitologicznego i emocjonalnego podglebia, z której wynurzyła się na nowo upiorna maszyna rosyjskiego imperializmu.


„W szkicach Skwiecińskiego imponuje niechęć do rosjoznawczych komunałów (»Tatarzy, Koneczny, totalitaryzm«), ciekawość nieoczywistości, ale najbardziej – zdolność do wykorzystywania najbardziej nieoczywistych źródeł. Z fabuły rosyjskich filmów historycznych czy S-F, z różnic w zadrzewieniu dwóch podmoskiewskich miejsc kaźni z czasu Wielkiej Czystki, z kształtu kolumbariów na Cmentarzu Dońskim wyciąga on wnioski spójne, precyzyjne – i przerażające” – ocenia publikację publicysta i współpracownik Muzeum Historii Polski Wojciech Stanisławski


„Przenikliwa, odkrywcza, fascynująca i erudycyjna lektura. Obraz Rosji i Rosjan jaki się z niej wyłania jest jeszcze bardziej pesymistyczny niż myślałem. Ale najgorsza prawda jest lepsza niż złudzenia” – przyznaje po lekturze książki dziennikarz Bogdan Rymanowski.Piotr Skwieciński (ur. 1963 r.) – był w Moskwie korespondentem, a od 2019 r. dyrektorem Instytutu Polskiego. Wydalony z Rosji wraz z grupą polskich dyplomatów po wybuchu wojny. Z wykształcenia historyk, do 2019 dziennikarz (m.in. prezes PAP, publicysta „Życia”, „Rzeczpospolitej”, tygodnika „wSieci”). Obecnie dyplomata. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej