RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Było o krok od wybuchu III wojny światowej. Jak amerykański pilot zestrzelił cztery rosyjskie myśliwce

Cztery MiGi musiały uznać wyższość amerykańskiego Royce'a Williamsa (fot. navylog.navymemorial.org; Shutterstock)
Cztery MiGi musiały uznać wyższość amerykańskiego Royce'a Williamsa (fot. navylog.navymemorial.org; Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

W listopadzie 1952 roku, kiedy Półwysep Koreański był ogarnięty wojną, a świat dzieliła żelazna kurtyna, gdzie USA i Związek Radziecki toczyły zaciętą rywalizację, amerykański pilot Royce Williams zestrzelił cztery sowieckie myśliwce w ciągu 30 minut i stał się legendą, o której nikt nie usłyszał przez ponad 50 lat. Stacja CNN, która teraz opisuje tę historię, nazwała Williamsa prawdziwym „Top Gun” na 10 lat przed narodzinami Toma Cruise'a.

Głośna eksplozja na Białorusi. W Mińsku jest Ławrow, w całym kraju wzmożony ruch na niebie

Rosyjski myśliwiec MiG-31K awaryjnie lądował w białoruskiej bazie wojskowej w miejscowości Moczuliszcze – wynika z doniesień niezależnych mediów. W...

zobacz więcej

97-letni były lotnik marynarki wojennej został odznaczony za swój wyczyn Krzyżem Marynarki Wojennej, drugim najwyższym odznaczeniem wojskowym podczas ceremonii, która odbyła się w piątek w Kalifornii. 

  

To miał być zwykły patrol 

 

Williams wystartował 18 listopada 1952 z lotniskowca USS Oriskany na Morzu Japońskim około 160 kilometrów od wybrzeży Korei Północnej

  

Williams – mający wówczas lat 27 – i trzech innych pilotów myśliwskich otrzymali rozkaz odbycia bojowego patrolu powietrznego nad północną częścią Półwyspu Koreańskiego. 

 

W czasie misji niespodziewanie zidentyfikowano siedem sowieckich myśliwców MiG-15, które zmierzały w kierunku amerykańskiej grupy zadaniowej. Amerykańscy piloci otrzymali od dowództwa polecenie ustawienia się między sowieckimi samolotami a amerykańskimi okrętami wojennymi. W czasie wykonywania tego manewru cztery z radzieckich MiG-ów zwróciły się w stronę samolotu Williamsa i otworzyły ogień. 

 

Naliczyli 263 dziury w samolocie 

 

Rozpętała się ponad półgodzinna walka powietrzna, w której Williams zestrzelił cztery sowieckie maszyny. 

  

Jednak Sowieci trafili również samolot Williamsa, uszkadzając ster. Aby umożliwić lądowanie na lotniskowcu, jego kapitan zdecydował się na niezwykły krok – obrócił okręt, ustawiając go w jednej linii z samolotem Williamsem, który nie mógł manewrować swoją uszkodzona maszyną. Po wylądowaniu na pokładzie załoga naliczyła w maszynie 263 przestrzeliny. 

Przesłuchiwał go prezydent USA 

 

CNN zaznacza, że po potyczce Williams został osobiście przesłuchany przez kilku wysokich rangą admirałów marynarki wojennej, sekretarza obrony, a także prezydenta Dwighta Eisenhowera, po czym polecono mu, by nie mówił o tym zdarzeniu, ponieważ obawiano się, że incydent może spowodować wzrost napięcia między USA a Związkiem Radzieckim, a być może wzniecić trzecią wojnę światową. 

Kolejny film przeszedł do historii. „Top Gun: Maverick” wyprzedził „Titanica”

Przed premierą filmu „Top Gun: Maverick” z pewnością nikt nie spodziewał się tego, że kontynuacja hitu z Tomem Cruise'm w roli głównej przyciągnie...

zobacz więcej

Dopiero w 2002 roku, kiedy akta zostały odtajnione, Williams mógł opowiedzieć o zdarzeniu. Pierwszą osobą, której były pilot opowiedział o swoich wyczynach, była jego żona. 

 

Tom Cruise dziękuje pilotowi za odwagę 

 

Przy okazji najnowszego odznaczenia, specjalne podziękowania i gratulacje Williamsowi złożył aktor Tom Cruise, grający komandora Pete’a „Mavericka” Mitchella w filmach „Top Gun” i „Top Gun: Maverick”. 

Zobacz także:

Gwiazdor „Top Gun: Maverick” wyjawił, że przez Toma Cruise'a mógł zginąć na planie 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej