RAPORT

Pogarda

Ubywa ptaków. W Europie zniknęło ponad pół miliarda

Populacja europejskich wróbli zmniejszyła się o 247 mln (fot. Pexels)
Populacja europejskich wróbli zmniejszyła się o 247 mln (fot. Pexels)

Najnowsze

Popularne

W ciągu ostatnich 40 lat w Europie ubyło aż 600 mln ptaków. Największy spadek liczebności dotyczy wróbli, ale niepokojące dane dotyczą także populacji pliszek, szpaków i skowronków – informuje TVP Nauka.

Polscy naukowcy stworzyli wyjątkowy biomateriał [WIDEO]

zobacz więcej

Według europejskiego raportu ptaki giną z powodu zmian w rolnictwie, zanieczyszczonego powietrza, chorób, problemów z miejscami gniazdowania oraz małą ilością dostępnego pożywienia. – W szczególności zagrożone są wróble, których jest mniej również w miastach – mówi TVP Nauka Vanessa Amaral Rogers, RSPB.org, fundacja zajmująca się przyrodą.


Populacja europejskich wróbli zmniejszyła się o 247 mln, co oznacza ubytek aż o 50 proc. od roku 1980. Pliszek jest mniej o 97 mln, szpaków o 75 mln, a skowronków o 68 mln. Wszystkie te ptaki żyją również w Polsce i jak mówi TVP Nauka Vanessa Amaral Rogers, badanie dotyczyło również naszego kraju.


Analiza sytuacji niemal 400 gatunków


W sumie spadek liczby skrzydlatych przyjaciół oznacza ubytek na poziomie między 17 a 19 proc. W rzeczywistości ptaków jest mniej o 900 mln i niektórych gatunków jest mniej o prawie 70 proc., ale zostaje to skompensowane wzrostem liczebności innych gatunków. W badaniu przeanalizowano sytuację 378 z 445 gatunków ptaków żyjących w Europie w latach 1980–2017.


Naukowcy ustalili, że największe ubytki są zauważane wśród ptaków bytujących na terenach rolniczych oraz trawiastych – to zmiany w praktykach rolnych spowodowane polityką w tym zakresie są odpowiedzialne za zmniejszenie się liczebności ptaków żyjących dziko.Najwięcej ptaków Europa straciła w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. W ostatniej dekadzie proces zmniejszania się populacji spowolnił. W Unii Europejskiej przyczyniła się do tego dyrektywa prawnie chroniąca niektóre gatunki ptaków oraz wzmocnienie ochrony miejsc bytowania. Dyrektywa pomogła jednak najbardziej ptakom drapieżnym. Ich liczba wzrosła na skutek zmniejszenia ilości pestycydów stosowanych w rolnictwie oraz projektów odbudowujących te populacje. Bez tych zmian sytuacja byłaby jeszcze gorsza.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Naukowcy podkreślają jednak, że ubytki powszechnych niegdyś gatunków to strata dla bioróżnorodności i zakłócenia w funkcjonowaniu ekosystemu. Dlatego potrzeba więcej działań ochronnych i na większą skalę. W szczególności istnieje pilna potrzeba ochrony ptaków związanych z terenami rolniczymi oraz tych migrujących na dalekie odległości – wskazuje TVP Nauka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej