RAPORT

Pogarda

Ukraińscy czołgiści będą szkolić się na Leopardach 2 w Polsce

Ukraińcy będą się uczyć obsługi Leopardów 2 w Polsce. (Fot. Sean Gallup/Getty Images)
Ukraińcy będą się uczyć obsługi Leopardów 2 w Polsce. (Fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Siły ukraińskie będą szkolić się na czołgach Leopard 2 w Polsce, mimo że sojusznicy nie osiągnęli porozumienia w sprawie dostaw niemieckich pojazdów na Ukrainę – zapowiedział szef resortu obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie ukraińskojęzyczną redakcją Głosu Ameryki (VOA).

Borrell o Ramstein i Leopardach: Musimy dać Ukrainie broń, by odzyskała terytorium

Niektóre kraje europejskie są gotowe, by wysłać na Ukrainę czołgi ciężkie – powiedział w piątek szef dyplomacji UE Josep Borrell, dodając, że ma...

zobacz więcej


Ołeksij Reznikow rozmawiał z VOA po spotkaniu w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech, gdzie w piątek partnerzy Ukrainy nie podjęli decyzji o przekazaniu temu krajowi czołgów Leopard 2. Minister obrony Ukrainy określił możliwość szkolenia ukraińskich załóg jako przełom, przypisując sukces wysiłkom Polski.


Czytaj także: Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym. Groźba ataku rakietowego


– Zaczniemy od tego, a potem pójdziemy dalej – podkreślił Reznikow. Dodał, że ma nadzieję, iż Niemcy podejmą decyzję w sprawie czołgów. Patrzy na to z optymizmem, „bo pierwszy krok został zrobiony”. – Rozpoczniemy misje szkoleniowe na Leopardach 2 – stwierdził Reznikow.

W piątek na spotkaniu w bazie Ramstein przedstawiciele 50 krajów wspierających Ukrainę dyskutowali o możliwościach pomocy militarnej. Podczas spotkania uczestnikom nie udało się dojść do porozumienia w sprawie dostawy czołgów Leopard na Ukrainę.


USA i inni sojusznicy spodziewali się, że Niemcy dostarczą Ukrainie czołgi Leopard 2 i pozwolą jako państwo-producent tych wozów bojowych także innym krajom na to samo. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej