RAPORT

Pogarda

„Dzień Babci i Dziadka obchodzimy codziennie”. Wsparcie Caritas dla seniorów

Spotkanie z seniorami z Ukrainy  (fot. Caritas Polska/Twoje Info)
Spotkanie z seniorami z Ukrainy (fot. Caritas Polska/Twoje Info)

Najnowsze

Popularne

Dzień Babci i Dziadka obchodzimy codziennie – napisała Caritas Polska w komunikacie przesłanym na platformę Twoje Info. Jak podkreślono, ta instytucja charytatywna „przez cały rok prowadzi programy senioralne, które docierają do tysięcy ubogich i potrzebujących osób starszych”. W 2023 roku wśród podopiecznych organizacji są też seniorzy z Ukrainy.

„Ogień nadziei” świecy Caritas i pomoc dla Ukraińców. „Wojna nie może nam spowszednieć”

W czasie adwentu Caritas Polska prowadzi akcje charytatywne, których celem jest wsparcie najbardziej potrzebujących w Boże Narodzenie, jak i w...

zobacz więcej

Caritas Polska nieustannie aktywizuje seniorów i zachęca do traktowania ich z szacunkiem i życzliwością – zaznaczono w komunikacie.

 

Pomoc dla seniorów i pomoc od seniorów

 

– Wsparcie dla seniorów to jeden z priorytetów Caritas Polska. Oferujemy pomoc materialną, taką jak ogromny program „Na codzienne zakupy”, który obejmuje 11 tysięcy osób – powiedziała Monika Figiel, specjalista ds. programów senioralnych.

 

Wielu seniorów angażuje się w działalność instytucji jako wolontariusze. Z pracownikami Caritas dzielą się doświadczeniem, wskazując na potrzeby seniorów. – Mamy 4,5 tysiąca wolontariuszy w programie „Na codzienne zakupy”, w większości są to seniorzy. Organizujemy zajęcia zachęcające ich do aktywności. Chodzi o to, by seniorzy jak najdłużej byli samodzielni i mogli nawiązywać relacje. Tak duża skala programów jest możliwa dzięki współpracy z 46 Caritas diecezjalnymi – zaznacza Figiel.

 

Czytaj także: Caritas zachęca do udziału w akcji pomocy potrzebującym

 

Zajmujemy się też dowożeniem obiadów do seniorów, którzy nie wychodzą już z domów, przekazujemy im paczki z okazji różnych świąt. Są też inne formy doraźnej pomocy materialnej, jak wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego – dodała specjalista ds. programów senioralnych.

Zajęcia dla seniorów (fot. Caritas Polska/Twoje Info)
Zajęcia dla seniorów (fot. Caritas Polska/Twoje Info)

Jezuici na Ukrainie pomagają na miejscu. Jeden towarzyszy walczącym żołnierzom

Jezuici obecni na terytorium Ukrainy są przygotowani do funkcjonowania przez kilka miesięcy i pomocy ludziom. Po dokładnej analizie sytuacji i...

zobacz więcej

Jak zwrócono uwagę w komunikacie, „w całej Polsce Caritas diecezjalne prowadzą domy pomocy społecznej, kluby seniora, świetlice parafialne, w których osoby starsze mogą się spotykać, nawiązywać znajomości, brać udział w wolontariacie i wydarzeniach kulturalnych”.

 

W Caritas Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy codziennie. Angażujemy osoby starsze raz, dwa razy w tygodniu, odwiedzamy je, robimy drobne niespodzianki. W tym roku w Warszawie zaprosimy podopiecznych do kina – poinformowała Monika Figiel.

 

Caritas wspiera także seniorów z Ukrainy. – Nasi seniorzy często mają rodziny, które pozostały na Ukrainie. Organizujemy specjalne grupy, w których spotykają się ze sobą nawzajem, a także z Polakami – przekazała Renata Makuch z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska w Warszawie. – Niedawno organizowaliśmy wigilię prawosławną, a już niebawem Dzień Babci i Dziadka – dodała.

 

Zobacz także: Pomoc Caritas Polska dla dzieci i rodzin z Kazachstanu


– Zaplanowaliśmy spotkanie, by porozmawiać z ukraińskimi seniorami o ich obecnej sytuacji w Polsce oraz o sytuacji ich dzieci i wnuków. Damy im szansę, by wyrzucili z siebie emocje: radość z kontaktu z bliskimi i smutek z powodu rozłąki. Planujemy warsztat, w ramach którego dzieci własnoręcznie wykonają pocztówki, a potem wręczą te prezenty swoim dziadkom – zaznaczyła Makuch.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej