RAPORT

Pogarda

Grupa Wagnera organizacją przestępczą. Decyzja Białego Domu

Prigożyn walczy o władzę na Kremlu (fot.  Stringer/Anadolu Agency via Getty Images; Mikhail Svetlov/Getty Images)
Prigożyn walczy o władzę na Kremlu (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images; Mikhail Svetlov/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Resort finansów formalnie uzna prywatną firmę wojskową Grupę Wagnera za międzynarodową organizację przestępczą, zaś w przyszłym tygodniu ogłosimy kolejne sankcje przeciwko grupie – ogłosił w piątek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Zaprezentował też zdjęcia dowodzące, że Grupa Wagnera otrzymała broń z Korei Północnej.

Walka na szczytach władzy. Gierasimow uderza w Prigożyna, szefa Grupy Wagnera

Szef sztabu generalnego armii rosyjskiej Walerij Gierasimow, który od niedawna jest także bezpośrednim dowódcą wojny przeciwko Ukrainie, próbuje...

zobacz więcej

Kirby zapowiedział podczas konferencji prasowej, że administracja USA podejmie w przyszłym tygodniu szereg kroków przeciwko Grupie Wagnera i jego „globalnej sieci wsparcia”, m.in. uznając grupę za „znaczącą międzynarodową organizację przestępczą”. Ma to zdaniem Białego Domu utrudnić działalność grupy i jej dostęp do finansów.


Rzecznik przedstawił również zdjęcia mające potwierdzić wcześniejsze twierdzenia administracji na temat dostaw rakiet z Korei Północnej, wbrew sankcjom Rady Bezpieczeństwa ONZ. Dowody te miały zostać przesłane ekspertom ONZ.


Kirby zwrócił przy tym uwagę na rosnącą pozycję Grupy Wagnera i jej założyciela, Jewgienija Prigożyna.Po co Rosji kawał pustyni? Mali w układance Kremla

Kiedyś mówiło się, że gdyby na Saharze zapanował komunizm, to po pewnym czasie zabrakłoby tam piasku. Nigdy się tego nie dowiemy, choć Sowieci...

zobacz więcej

Tarcia na szczytach władzy


Grupa Wagnera staje się konkurencyjnym ośrodkiem władzy wobec rosyjskiego wojska i innych rosyjskich ministerstw (...) oceniamy, że prawdopodobnie dochodzi do rosnących napięć między rosyjskimi oficjelami i panem (Jewgienijem) Prigożynem – powiedział Kirby. Powtórzył wcześniejsze szacunki mówiące o tym, że w Donbasie walczy 50 tys. najemników grupy, z czego 40 tysięcy to skazańcy z rosyjskich więzień.


Rzecznik przyznał, że żołnierze ci zdołali dokonać drobnych postępów pod Sołedarem i Bachmutem, ale za cenę potężnych strat, na które w 90 proc. składali się byli więźniowie. Ocenił również, że nawet jeśli Rosji uda się zająć te dwa miasta, „nie zmieni to strategicznie dynamiki na polu bitwy”. Dodał przy tym, że dla Prigożyna miejscowości te cenne są ze względu na kopalnie gipsu i soli na ich terenie.


– Uważamy, że to m.in. z tego powodu pan Prigożyn jest tak uparty, że dosłownie wrzuca ciała do maszynki do mięsa, by zdobyć te dwa miasta. To w dużej mierze zgodne z jego modus operandi w miejscach takich jak Afryka, gdzie dążył do zdobycia praw do wydobywania surowców – mówił Kirby.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej