RAPORT

Pogarda

10 pytań do Tuska o Rosję i Putina. PiS punktuje szefa Platformy

PiS pyta o kontakty Tuska z Rosją (fot. Twitter/ Prawo i Sprawiedliwość)
PiS pyta o kontakty Tuska z Rosją (fot. Twitter/ Prawo i Sprawiedliwość)

Najnowsze

Popularne

Europosłowie PiS zapytali Donalda Tuska, dlaczego zrezygnował z amerykańskiej tarczy antyrakietowej, umorzył Gazpromowi 1,2 mld zł i chciał podpisać z Rosją umowę gazową do 2037 r. Wśród pytań nie zabrakło próśb o wyjaśnienie, dlaczego rząd PO-PSL likwidował jednostki wojskowe na wschodzie, oddał śledztwo smoleńskie Rosjanom i dopuścił do udostępnienia danych białoruskich opozycjonistów.

Lewica definitywnie zamyka temat jednej listy. Oberwali Tusk i Hołownia

– Po wczorajszym zarządzie PO sprawa jednej listy opozycji została definitywnie zamknięta – poinformował szef klubu Lewica Krzysztof Gawkowski. Z...

zobacz więcej

Europoseł PiS Tomasz Poręba powiedział na konferencji prasowej, że rząd mocno inwestuje w Wojsko Polskie.


– Postawiliśmy na modernizację polskiej armii. Przed nami ważny czas wyborów i ws. bezpieczeństwa energetycznego oraz militarnego nie zawsze tak prowadzono politykę, jak obecnie – zaznaczył.Wskazał, że rząd Donalda Tuska nigdy nie osiągnął progu finansowania wojska na poziomie zapisanym w ustawie budżetowej (2 proc.). Co więcej, Platforma likwidowała jednostki wojskowe na wschodzie i zrezygnowała z instalacji amerykańskiej tarczy antyrakietowej w latach 2008-09.


– To nie są tylko pytania o przeszłość, ale odnoszą się one do przyszłości. Polacy muszą odpowiedzieć sobie, czy nadal ma być kupowany nowoczesny sprzęt dla wojska, czy Polska ma być niezależna energetycznie? – pytał przypominając, jak Donald Tusk próbował zawierać kolejne umowy z Rosją.– Przedstawione pytania do Donalda Tuska są faktami – dodawał inny z europosłów PiS Jacek Saryusz-Wolski.


– Warto zadać pytanie, dlaczego rząd Platformy Obywatelskiej odmówił pomocy polskiej mniejszości na Białorusi. Dlaczego był przychylny Janukowyczowi, a nie wolnej Ukrainie? – kontynuował.


Jak konkretnie brzmiały pytania PiS do Donalda Tuska?


1) Dlaczego zrezygnował Pan z instalacji amerykańskiej tarczy antyrakietowej w latach 2008-2009?

2) Dlaczego w roku 2010 kierowany przez Pana rząd PO-PSL umorzył 1 mld 200 mln złotych rosyjskiej spółce Gazprom?

3) Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL zaakceptował umowę gazową z Gazpromem do 2037 roku całkowicie uzależniając Polskę od rosyjskiej energii?

4) Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL nie zablokował powstania gazociągu Nord Stream, a blokował Baltic Pipe?

5) Dlaczego kierowany przez Pana rząd chciał sprzedać rafinerię Możejki Rosjanom?

6) Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL chciał sprzedać grupę Lotos Rosjanom?

7) Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL nigdy nie osiągnął progu finansowania Wojska Polskiego na poziomie zapisanym w ustawie budżetowej, czyli 2 proc. PKB, w latach 2008-2013? Poziom ten wahał się wówczas pomiędzy 1,76-1,89 proc. PKB.

8) Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL likwidował jednostki wojskowe na wschodzie?

9) Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL dopuścił do udostępnienia danych białoruskich opozycjonistów narażając ich na kolonię karną i konfiskatę mienia?

10) Dlaczego oddał Pan śledztwo smoleńskie w ręce Rosjan?Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej