
Złoty medal w konkursie University Physics Competition 2022 zdobyli studenci z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Oprócz złota warszawscy żacy wywalczyli także pięć srebrnych i dwa brązowe medale.
O sukcesie studentów poinformowała Agnieszka Fiedorowicz z sekcji ds. promocji Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
W University Physics Competition uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata. W czasie rozgrywek drużyny mają za zadanie przygotować pracę naukową na jeden z dwóch zadanych tematów.
Na rozwiązanie problemu, przeprowadzenie symulacji, napisanie pracy i wysłanie jej do organizatorów mają 48 godzin. Zawody rozegrano od 4 do 6 listopada 2022, a ich wyniki ogłoszono w styczniu.
W rywalizacji wzięło udział 417 drużyn z ośrodków naukowych z całego świata, w tym 11 z Wydziału Fizyki UW.
Szwajcarski zespół badaczy z Federalnego Instytutu Technologii w Lozannie (EPFL) stworzył sztuczny liść, który wytwarza wodór z powietrza, wody...
zobacz więcej
Tym razem studenci z UW zdobyli złoty medal, pięć srebrnych i dwa brązowe. Na stronie organizatora konkursu poinformowano, że złoty medal otrzymało w sumie siedem drużyn, które miały za zadanie rozwiązać dwa problemy.
Wśród zwycięzców jest też pięć zespołów z Chin i jeden z Kanady.
„Pierwszy z tegorocznych problemów, z jakim zmierzyli się uczestnicy zawodów – Deflecting an Asteroid – dotyczył nadlatującej w kierunku Ziemi asteroidy. Drużyny musiały obliczyć, w jakim momencie statek kosmiczny umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej musiałby wejść w kolizję z asteroidą, aby powstrzymać jej katastrofalne zderzenie z naszą planetą. Właśnie za rozwiązanie tego problemu zespół studentów z Wydziału Fizyki UW w składzie Jan Dobrakowski, Wojciech Śmiałek i Ignacy Stachura zdobył złoty medal: – poinformowała Fiedorowicz.
Studenci z UW startowali w tej konkurencji siódmy raz. Od czterech lat jego organizacją na UW zajmuje się Paweł Sidorczak, student ostatniego roku studiów drugiego stopnia na kierunku fizyka.
Przygotowanie i udział w konkursie studentów Uniwersytetu Warszawskiego sfinansował Wydział Fizyki UW.