RAPORT

Pogarda

Hiszpańscy nurkowie w Zatoce Gdańskiej. Kim są? Nowe doniesienia

Nurkowie mieli specjalistyczny sprzęt (fot. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa)
Nurkowie mieli specjalistyczny sprzęt (fot. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa)

Najnowsze

Popularne

Kilka dni temu w Zatoce Gdańskiej doszło do incydentu z hiszpańskimi nurkami. Służby wykluczyły motyw szpiegowski i dywersyjny. Sprawa – jak informował premier – nie ma nic wspólnego z atakiem na infrastrukturę krytyczną Polski. Media podają, że nurkowie mieli działać „w ramach przestępczej struktury rozpracowywanej przez służby międzynarodowe”.

Akcja poszukiwawcza przy Torpedowni w Gdyni. Zaginął nurek

Służby ratunkowe poszukują nurka, który zaginął podczas nurkowania w pobliżu Torpedowni na Babich Dołach w Gdyni. Dyżurny wojewódzkiego stanowiska...

zobacz więcej

W nocy soboty na niedzielę w rejonie Górek Zachodnich ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR uratowali trzech nurków z Hiszpanii. Ich motorówka miała awarię i nurkowie nie mogli wrócić na brzeg. 

 

Nurkowie z Hiszpanii byli niedaleko Naftoportu, w którym przeładowuje się m.in. ropę naftową w Porcie Gdańsk. Obcokrajowy mieli tłumaczyć, że w tym rejonie szukali pod wodą bursztynów. 

 

Portal trojmiasto.pl podawał, że Hiszpanie kupili niezarejestrowaną łódkę przez internet od mężczyzny z Iławy, który od kilku miesięcy próbował ją sprzedać za pośrednictwem różnych portali ogłoszeniowych. Wystawiał ją w różnych cenach: od 7,5 do 8 tys. zł. 

 

Kupca znalazł w ubiegłą sobotę. Okazał się nim obywatel Hiszpanii, który przyjechał do Iławy w sobotę ok. godz. 14.


Nurkowie korzystali także ze sprzętu do nurkowania, który wypożyczyli z Centrum Techniki Nurkowej w Gdyni. Media podały też, że nurków już nie ma w Polsce. 

Co robili hiszpańscy nurkowie w gdańskim naftoporcie? Mieli sprzęt jak służby specjalne

Dwóch z trzech hiszpańskich nurków, którzy mieli szukać w Bałtyku bursztynów, prawdopodobnie opuściło już Polskę. Po akcji ratunkowej wyszło na...

zobacz więcej

„Służby mają pełną wiedzę dotyczącą tych osób i okoliczności opisywanych w mediach zdarzeń. Osoby uratowane w czasie akcji ratunkowej nie dopuściły się przestępstw na terenie RP” – poinformował zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. 

 

– Odebrałem dokładny raport według wiedzy służb na ten moment i mogę przekazać, że incydent z nurkami hiszpańskimi nie ma nic wspólnego z próbą ataku na infrastrukturę krytyczną – informował w czwartek premier Mateusz Morawiecki; zapewnił, że sprawa z nurkami „jest w dobrym rozpoznaniu służb”. 

 

Kim są hiszpańscy nurkowie? Jak twierdzi „Rzeczpospolita”, działali „w ramach przestępczej struktury rozpracowywanej przez służby międzynarodowe”.

„To bardzo poważna sprawa natury kryminalnej, dotyczy bardzo groźnych przestępców, i ze szpiegostwem i dywersją nie ma nic wspólnego” – pisze dziennik. Według tych doniesień miała to być międzynarodowa operacja służb, a mężczyźni znajdowali się pod obserwacją.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej