RAPORT

Pogarda

Nie żyje współzałożyciel zespołów The Byrds oraz Crosby, Stills and Nash

David Crosby, legendarny amerykański piosenkarz folkowy i rockowy, zmarł 19 stycznia w wieku 81 lat (fot. Francesco Prandoni/Redferns/GettyImages)
David Crosby, legendarny amerykański piosenkarz folkowy i rockowy, zmarł 19 stycznia w wieku 81 lat (fot. Francesco Prandoni/Redferns/GettyImages)

Najnowsze

Popularne

David Crosby, legendarny amerykański piosenkarz folkowy i rockowy, zmarł 19 stycznia w wieku 81 lat. Żona artysty oświadczyła, że odszedł „po długiej chorobie”.

Wypadek na planie filmowym. Gerard Butler poparzył twarz kwasem

W thrillerze „Plane”, który 13 stycznia wszedł do amerykańskich kin, Gerard Butler gra pilota samolotu pasażerskiego. Aktor przyznał, że choć w...

zobacz więcej

W oświadczeniu opublikowanym przez serwis Variety, można przeczytać: „Chociaż nie ma go już z nami, jego człowieczeństwo i dobra dusza będą nas nadal prowadzić i inspirować. Jego dziedzictwo będzie nadal żyło dzięki legendarnej muzyce”. 


W latach 60. David Crosby należał do pionierów kalifornijskiej odmiany folk rocka, opartej na akustycznym brzmieniu i wielogłosowych harmoniach wokalnych. Był członkiem założycielem dwóch popularnych i niezwykle wpływowych zespołów rockowych: The Byrds i Crosby oraz Stills and Nash.


Ten drugi zespół, uznawany za rockową supergrupę, był jedną z większych atrakcji kultowego festiwalu w Woodstock (1969 r.). Davidowi Crosby'emu, Stephenowi Stillsowi i Grahamowi Nashowi często na scenie towarzyszył Neil Young, który później dołożył swoje nazwisko do nazwy grupy (Crosby, Stills, Nash & Young). 


Ostatni solowy album studyjny 


David Crosby dwukrotnie został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame, jako członek Byrds (w 1991 r.) i Crosby, Stills & Nash (1997 r.). 


Prywatnie przez wiele lat zmagał się z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. W następstwie aresztowania w 1982 r. w Teksasie pod zarzutem posiadania narkotyków i broni spędził pięć miesięcy w więzieniu. Skutkiem nadużywania alkoholu i kokainy był z kolei przeszczep wątroby, któremu poddał się w 1994 r. 


W maju ubiegłego roku artysta oświadczył w wywiadzie dla serwisu Best Classic Bands, że wycofuje się z koncertowania, ponieważ „jest już na to za stary i brakuje mu na to siły”. „Mam 80 lat, więc wkrótce umrę. Tak to działa” – wyjaśnił.


Zapewnił też jednocześnie, że nie kończy z muzyką, bo zamierza wydać jeszcze co najmniej jeden album solowy. Tego już nie dokonał. Jego ósmy i ostatni solowy album studyjny, zatytułowany „For Free” został wydany 23 lipca 2021 r. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej