RAPORT

Pogarda

Szef Cosa Nostry zarabiał na odnawialnych źródłach energii

Szef Cosa Nostry czerpał korzyści z energii wiatrowej (fot. Shutterstock; PAP/EPA/CARABINIERI HANDOUT)
Szef Cosa Nostry czerpał korzyści z energii wiatrowej (fot. Shutterstock; PAP/EPA/CARABINIERI HANDOUT)

Najnowsze

Popularne

Szef mafii Cosa Nostra maczał palce w energetyce wiatrowej – podaje włoski dziennik „Il Giornale”. Aresztowany w poniedziałek Matteo Messina Denaro miał czerpać znaczące korzyści z odnawialnych źródeł energii. Wynika tak z konfiskat dokonanych w ostatnich latach.

Walka z mafią. Szef cosa nostry tuż przed aresztowaniem [WIDEO]

Karabinierzy udostępnili nowe wideo z szefem mafii cosa nostra tuż przed jego aresztowaniem. Na nagraniu z monitoringu widać, jak Matteo Messina...

zobacz więcej

Zorganizowane grupy przestępcze w niektórych sektorach utkały swoją siatkę w znaczący sposób. Od lat wykorzystują dywersyfikację źródeł energii do prania pieniędzy pochodzących z nielegalnych dochodów poprzez inwestowanie ich w legalne biznesy – podaje włoski dziennik „Il Giornale”. Jak też zaznaczono, mafia skoncentrowała się właśnie na transformacji ekologicznej, w której widziała możliwość pozyskania dużych korzyści.

 

Z dokonanych w ostatnich latach konfiskat wynika, że na energii wiatrowej znaczące interesy robił także Matteo Messina Denaro. Po 30 latach ucieczki został on zatrzymany w poniedziałek w prywatnej klinice „La Maddalena” w Palermo. We Włoszech jego aresztowanie uznaje się za wielkie zwycięstwo i cios przeciwko mafii.

 

Messina Denaro a źródła energii odnawialnej

 

Szef Cosa Nostry w celu pozyskiwania dochodów miał wykorzystywać do tego „figurantów” w spółkach. Szacuje się, że znacząca część pieniędzy z zarekwirowanego im majątku (ok. 4 mld euro) pochodziła z energii wiatrowej. Według śledczych bliskim wspólnikiem Messiny Denaro był m.in. przedsiębiorca z Trapani, Vito Nicastri, określany jako „król wiatru” („il Re del vento”). Zarekwirowano mu 1,3 miliardów euro, zarobionych właśnie dzięki odnawialnym źródłom energii. Uznaje się to za największą konfiskatę przeprowadzoną do tej pory we Włoszech.

 

Czytaj także: Wyrok dożywocia dla szefa mafii za zamachy

 

„Il Giornale” podaje, że również Salvatore Angelo, któremu w 2015 roku skonfiskowano 7 mln euro, miał zarządzać – na rzecz Cosa Nostry – niektórymi działaniami w obszarze energii odnawialnej. Jak zauważa włoski dziennik, dzięki zachętom publicznym sektor ten zyskał popularność na Sycylii. Angelo robił interesy na takich dziedzinach jak fotowoltaika, biomasa i energetyka wiatrowa. Działał on poprzez „gęstą sieć spółek kontrolowanych bezpośrednio lub pośrednio przez przedsiębiorcę z miejscowości Salemi” w prowincji Trapani.

Meloni rozmawia z Włochami w mediach społecznościowych. Tematami: mafia, inflacja, bezrobocie, Ukraina i UE

Przeznaczyliśmy 30 mld euro na ochronę przedsiębiorstw i włoskich rodzin przed wysokimi cenami prądu – powiedziała premier Włoch w niedzielnym...

zobacz więcej

Francesco Giubilei, specjalny doradca ministra kultury Włoch Gennaro Sangiuliano w rządzie Giorgii Meloni, podkreśla na łamach „Il Giornale”, że „to jedynie dwa przypadki znacznie większej siatki zarządzanej przez przestępczość zorganizowaną, która od dawna skupia się na zielonej energii”.

 

„To nie przypadek, że mafia skierowała swoją uwagę na czystą energię, która ma wiele zalet” – ocenia Giubilei, zaznaczając, że „z jednej strony jest to obszar szybko rosnący i rozwijający się”. Jak dodaje włoski pisarz i polityk, z drugiej strony sektor energii odnawialnej kusi mafię milionowymi dotacjami od państwa i Unii Europejskiej do przechwycenia. Oznacza to więc prowadzenie działalności przestępczej za publiczne pieniądze.

 

Specjalny doradca ministra kultury Włoch zauważa, że aresztowanie szefa Cosa Nostry „stanowi ostrzeżenie dla państwa w kwestii interesów związanych z transformacją ekologiczną, także w obliczu miliardów euro z krajowego planu odbudowy (PNRR), które będą zainwestowane w ten sektor”. Zdaniem Giubileiego, włoski rząd powinien „nadzorować ten obszar i mieć oczy szeroko otwarte”.

 

Obszary działania mafii sycylijskiej

 

Cosa Nostra działa na różnych terenach Sycylii. Mimo licznych aresztowań szefów mafii (capomafia) i konfiskaty majątków, jest ona wciąż obecna w każdej prowincji na tej wyspie. Tak jak wcześniej, nadal zajmuje się wymuszeniami, a szczególnie w prowincji Palermo i Caltanissetta. 


Czy nigeryjska mafia przejmie teren włoskiej? Wykorzystuje plemienne rytuały

Mafia nigeryjska jest już dobrze zakorzeniona we Włoszech. Wskazuje na to nowy raport Antymafijnej Dyrekcji Śledczej (DIA), która zbadała zasady,...

zobacz więcej

Mafia sycylijska próbuje też przenikać do sektorów przynoszących korzyści ekonomiczne, np.: turystyka, alternatywne źródła energii. Poszukuje układów w celu wpływania na wybory lokalnych administracji i na zamówienia publiczne, a w ostatnim czasie także na sprawy związane z przyjmowaniem migrantów. Cosa Nostra usiłuje też wejść w posiadanie funduszy unijnych dla rolników.

 

Antymafijna Dyrekcja Śledcza (Direzione Investigativa Antimafia, DIA) oceniła, że obecnie Cosa Nostra jest „coraz bardziej merkantylistyczna”; ucieka się do zmów i korupcji, a umowy biznesowe są zawierane w oparciu o wzajemną opłacalność, a nie w wyniku gróźb lub zastraszania. DIA od ponad 30 lat zajmuje się zwalczaniem działań przestępczych.

 

Wcześniej Cosa Nostra dokonywała rzezi. Ofiarami często były osoby, które usiłowały walczyć z mafią bądź sprzeciwiały się jej. W rozmowie z portalem tvp.info włoski politolog Giuseppe Adamo zauważył, że włoskie mafie odchodzą od „gangsteryzmu, który był wcześniej”.

 


– Strzelano, prowadzono wojnę. Teraz to bardzo rzadkie. (...) Wszystko odbywa się na poziomie inwestycji, kontraktów, prania pieniędzy, otwierania aktywności, które są legalne lub są legalnymi aktywnościami, które mają przysłonić nielegalną działalność – powiedział Adamo, autor pracy o międzynarodowych działaniach podejmowanych w celu zwalczania mafii we Włoszech. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej