RAPORT

Pogarda

Paraliż kraju? Na początek przerwy w dostawie prądu

Najnowsze

Popularne

We Francji rozpoczął się strajk przeciwko reformie emerytalnej. Jak zapowiadają związki zawodowe, obejmie rafinerie, koleje, transport miejski, szkoły, sektor energetyczny i publiczny, a w tym nawet część policji oraz MSZ. Protest rozpoczęli związkowcy z firmy dystrybucyjnej EDF, ograniczając dostawy prądu. Stanęło osiem reaktorów i jedna hydroelektrownia.

Reforma emerytalna we Francji. Związkowcy zapowiadają potężne strajki

Francuska centrala związkowa CGT wezwała w czwartek do strajku rafinerie, które mają stanąć 26 stycznia na 48 godzin i 6 lutego na 72 godziny....

zobacz więcej

Strajk rozpoczął się w czwartek. Szef najbardziej radykalnej centrali związkowej CGT Philippe Martinez oznajmił, że obecny to tylko początek fali demonstracji.


– To pierwszy dzień, będzie ich więcej – zapowiedział Martinez, który reprezentuje powiązaną z komunistami i jedną z najsilniejszych central związkowych we Francji. Wcześniej zagroził, że „jeśli związki tak postanowią, kraj zostanie sparaliżowany”.


Strajkujący ograniczyli dostawy prądu o równowartość ponaddwukrotnego zużycia energii elektrycznej przez cały Paryż. Federacja CGT zrzeszająca pracowników sektora energetycznego i górniczego oznajmiła w komunikacie, że protest „to początek walki, która potrwa aż do wycofania” przez rząd planu reformy.


W środę wieczorem związkowcy z CGT Energie zagrozili, że będą odcinali prąd tym deputowanym, którzy popierają reformę emerytalną. AFP podaje, że związki zawodowe oczekują, iż demonstracje odbędą się w 215-250 miastach, a liczba protestujących przekroczy milion.


Francja wstrzymuje eksport energii


Szef koncernu RTE, operatora sieci elektrycznych, Xavier Piechaczyk ostrzegł, że poziom dostępnej energii generowanej przez siłownie nuklearne będzie zależał od skali strajków, a w najbliższych dniach Francja wstrzyma eksport energii za granicę. Agencja Reutera podaje, że w czwartek rano stanęło osiem reaktorów i jedna hydroelektrownia.


Zobacz także: Emerytury Francuzów zbyt kosztowne? KE przedstawia wyliczenia

Macron podnosi wiek emerytalny. Co na to Francuzi?

Francuska premier Élisabeth Borne ma we wtorek przedstawić szczegóły reformy systemu emerytalnego. Najprawdopodobniej podniesiony zostanie wiek...

zobacz więcej

Strajk obejmie rafinerie, koleje, transport miejski, szkoły, sektor energetyczny i publiczny, a w tym nawet część policji oraz MSZ.


Rząd Francji obawia się, że dojdzie do zamieszek, a prezydent Emmanuel Macron zaapelował o „uniknięcie blokady kraju”, więc ponad 10 tys. policjantów i żandarmów, w tym 3,5 tys. funkcjonariuszy w samym Paryżu zostało zmobilizowanych, by nadzorować demonstracje.


Przedstawiony przez premier Elisabeth Borne plan podniesienia wieku emerytalnego z 62 do 64 lat, wywołał protesty związkowców, opozycyjnej lewicy i skrajnej prawicy, a wedle statystyk nie ma poparcia około dwóch trzecich Francuzów. Plan reformy ma być jeszcze przedmiotem debaty w parlamencie.


Zobacz także: Rośnie liczba cudzoziemców pracujących legalnie w Polsce

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej