RAPORT

Pogarda

Latające taksówki na igrzyskach 2026. W Mediolanie powstaną lądowiska

Latająca taksówka (fot. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne)
Latająca taksówka (fot. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Pierwsze latające taksówki we Włoszech będą przewoziły pasażerów już w czasie zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku. Gmina Mediolan i spółka portowa SEA podpisały umowę na budowę vertiportów w Lombardii. W sumie na terenie tego regionu wyznaczono kilkanaście takich miejsc. Mają one posłużyć do lądowania pasażerskich dronów sterowanych radiowo. Koszt podróży szacuje się na 150 euro.

Transmisje igrzysk olimpijskich w TVP. Na głównych kanałach i w internecie

Telewizja Polska zapewniła sobie prawa do transmisji letnich i zimowych igrzysk olimpijskich aż do 2032 r. Widzowie będą mogli śledzić zmagania...

zobacz więcej

Umowa między gminą Mediolanu a SEA, spółką portową zarządzającą lotniskami Linate i Malpensa, zawiera cele zgodne z wytycznymi włoskiego planu strategicznego Krajowego Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ENAC), który przewiduje budowę portów lotniczych na obszarze metropolitalnym Mediolanu.

 

W sumie wyznaczono 17 obszarów. Latające taksówki będą mogły lądować na lotniskach Linate i Malpensa, na dziewięciu vertiportach na terenie miejskim oraz na sześciu vertiportach na terenie regionalnym. W Mediolanie powstaną dwa vertiporty – w luksusowej dzielnicy City Life i na obszarze Porta Romana, gdzie w 2026 roku będzie się mieściła wioska olimpijska.

 

W celu realizacji projektu utworzono nową spółkę – NewCo, która zajmie się zaprojektowaniem, skonstruowaniem i zarządzaniem vertiportów oraz oceni przyszłe możliwości połączeń we Włoszech.

 

Kiedy pierwsze latające taksówki?We Włoszech pierwsze latające taksówki mają być dostępne dla podróżujących od zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku, odbędą się one w miastach – Mediolan i Cortina d’Ampezzo.

 

Czytaj także: Pasażerski dron, czyli „taksówka bez kierowcy”


Szacuje się, że koszt przelotu z lotniska do centrum miasta mógłby wynieść około 150 euro, ale w perspektywie może spaść do 80 euro.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej