RAPORT

Pogarda

Spada cena gazu dla sektora MŚP. Ile wyniesie obniżka?

Gaz dla klientów biznesowych będzie tańszy (fot. Shutterstock)
Gaz dla klientów biznesowych będzie tańszy (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

PGNiG Obrót Detaliczny od 18 stycznia obniża ceny gazu dla małych i średnich przedsiębiorstw, które rozliczają się na podstawie cennika „Gaz dla Biznesu” – podała w środę spółka. Jak dodano, obniżka wyniesie 150 zł/MWh, czyli ponad 19 proc.

Obniżka cen gazu. Sasin: Mały biznes zapłaci mniej

Z automatycznej obniżki ceny gazu dla odbiorców biznesowych, która będzie obowiązywać do końca lutego tego roku, będą mogły skorzystać między...

zobacz więcej

Spółka wyjaśniła w komunikacie, że nowa cena dla klientów rozliczanych na podstawie cennika „Gaz dla Biznesu” nr 9 zostanie wprowadzona za pomocą stosowanego w ubiegłym roku mechanizmu automatycznej obniżki i będzie obowiązywała do 31 marca 2023 roku.

 

„Skorzystanie z automatycznej obniżki nie wymaga od klienta podejmowania żadnych działań i zostanie ona automatycznie zastosowana w rozliczeniach” – podkreślono.

 

„PGNiG Obrót Detaliczny na bieżąco śledzi sytuację rynkową oraz wahania cen gazu na europejskich giełdach. Bezpieczeństwo dostaw gazu dla naszych klientów jest priorytetem” – zapewnił cytowany w komunikacie prezes PGNiG OD Henryk Mucha.

 

„Jednak kontraktowanie paliwa gazowego odbywa się w perspektywie długoterminowej, stąd nie zawsze krótkotrwały spadek cen na giełdzie przekłada się w krótkim terminie i w takim samym stopniu na spadki cen dla klientów biznesowych” – dodał Mucha.

 

Zobacz także: Prezes PGNiG wyjaśnia, skąd obniżka cen gazu dla biznesu

 

Spółka jako przykład podaje okres od lipca do września 2022 roku, kiedy giełdowe wyceny gazu osiągały poziom nawet 1500 zł/MWh. Firma podkreśliła, że wówczas nie podwyższono cen dla klientów biznesowych i utrzymano jest na poziomie 793 zł/MWh.

 

„Ponadto cennik ten uwzględnia nie tylko koszty zakupu surowca na giełdzie, ale także ryzyko nagłych wahań cen czy zachowania klientów związane z elastycznością ich poboru” – dodano.

Ulga na gaz dla odbiorców wrażliwych. Sprawdź, kto może skorzystać

Domy dziecka, szpitale, domy pomocy społecznej, szkoły, przedszkola i żłobki oraz szereg innych społecznie wrażliwych odbiorców może od 29 stycznia...

zobacz więcej

Firma wskazała, że jej podstawowym zadaniem w obliczu kryzysu energetycznego było i jest nadal zapewnienie bezpieczeństwa dostaw gazu do ponad 7 mln klientów, w tym dla kilkuset tysięcy klientów biznesowych.

 

„Dzięki zabezpieczeniu dostaw PGNiG OD podjęła decyzję o wprowadzeniu niższej ceny dla klientów rozliczanych w oparciu o cennik »Gaz dla Biznesu«” – zaznaczono.

 

Dodano, że należąca do Grupy Orlen PGNiG OD aktywnie reaguje na bieżące zmiany rynkowe, np. poprzez przygotowanie nowej oferty dla ciepłowni, wprowadzonej w pierwszej połowie stycznia 2023 roku.

 

„To rozwiązanie w 2023 roku zagwarantuje wytwórcom ciepła gaz po maksymalnej cenie 400 złotych za megawatogodzinę (MWh) za zamówiony wolumen i pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie dla odbiorców końcowych” – przypomniano.

 


Spółka dodała, że oprócz wdrożonej obniżki Orlen przekazuje część swoich zysków do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny na poczet rekompensat dla firm handlujących gazem, w wyniku których „7 mln gospodarstw domowych w Polsce oraz 35 tysięcy podmiotów wrażliwych – jak szpitale, żłobki czy szkoły – obsługiwanych przez PGNiG OD mają dziś ochronę taryfową i zamrożone ceny gazu”. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej