RAPORT

Pogarda

Walka z mafią. Szef cosa nostry tuż przed aresztowaniem [WIDEO]

Matteo Messina Denaro przed kliniką w Palermo (fot. Carabinieri)
Matteo Messina Denaro przed kliniką w Palermo (fot. Carabinieri)

Najnowsze

Popularne

Karabinierzy udostępnili nowe wideo z szefem mafii cosa nostra tuż przed jego aresztowaniem. Na nagraniu z monitoringu widać, jak Matteo Messina Denaro z czarną torbą, w białej czapce i w czarnej maseczce ochronnej FFP2 wchodzi na teren prywatnej kliniki „La Maddalena” w Palermo. W poniedziałek włoscy funkcjonariusze – po ponad 30 latach poszukiwań – aresztowali uciekiniera. Premier Włoch Giorgia Meloni zapowiedziała ustanowienie dnia, który ma uczcić pracę funkcjonariuszy na rzecz walki z mafią. Do tej pory Włosi obchodzili jedynie wspomnienie ofiar zamachów.

Capo di tutti capi aresztowany. Był najbardziej poszukiwanym przestępcą we Włoszech

Włoscy policjanci aresztowali Matteo Messinę Denaro, najbardziej poszukiwanego we Włoszech przestępcę, szefa sycylijskiej mafii cosa nostry. Był...

zobacz więcej

Na nowym wideo z bossem cosa nostry widać, jak z zakrytą twarzą zmierza on w kierunku budynku placówki medycznej w stolicy Sycylii. Na terenie kliniki pojawił się sam. Inne nagranie ukazuje też złapanie jego wspólnika, handlarza oliwkami, który na czas wizyty Messiny Denaro w klinice prawdopodobnie pozostał w samochodzie.

 

Meloni o walce przeciwko mafii

 

Giorgia Meloni w związku z aresztowaniem wieloletniego uciekiniera udała się w poniedziałek do Palermo, gdzie spotkała się z szefami policji. Udzieliła też wypowiedzi dla mediów.

 

Podczas konferencji prasowej szefowa włoskiego rządu zwróciła uwagę na funkcjonariuszy, którzy walczą z mafią. – Są też osoby, które poświęcają się całkowicie, by osiągnąć cele. Lubię sobie wyobrażać, że może to być dzień, w którym świętuje się pracę tych mężczyzn i tych kobiet. Złożę taką propozycję. To dla nas świąteczny dzień, kiedy możemy pokazać naszym dzieciom, że można pokonać mafię – mówiła Meloni.Meloni rozmawia z Włochami w mediach społecznościowych. Tematami: mafia, inflacja, bezrobocie, Ukraina i UE

Przeznaczyliśmy 30 mld euro na ochronę przedsiębiorstw i włoskich rodzin przed wysokimi cenami prądu – powiedziała premier Włoch w niedzielnym...

zobacz więcej

Również w wywiadzie dla programu „Quarta Repubblica” na kanale Rete 4 włoska premier zaznaczyła, że pracuje nad tym, jak świętować ten dzień. – We Włoszech mamy dzień poświęcony ofiarom mafii, ale nie mamy dnia tych, którzy dzięki swojej pracy pozwolili zadać mafii ciężkie ciosy – powiedziała.

 

– Nie pokonaliśmy mafii, ale była do fundamentalna bitwa, którą musieliśmy wygrać. Był to mocny cios w przestępczość zorganizowaną – dodała premier Włoch podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Palermo.

 

Giorgia Meloni została też zapytana o to, co powiedziała śledczym i policjantom podczas spotkania. W odpowiedzi zaznaczyła, że „Włochy są z nich dumne”. – Wiemy, że ten wielki sukces zawdzięczamy im. To codzienna praca o wielkiej determinacji i wielkim poświęceniu, którą wykonali – zaznaczyła Meloni.

 

Czytaj także: Wyrok dożywocia dla szefa mafii za zamachy

 

Jak zapewniła, funkcjonariusze „mogą liczyć na działania rządu”, aby „razem kontynuować tę bitwę”. – Jesteśmy pośrednikami najlepszych środków, które mogą wesprzeć tę pracę – dodała.

Dzień pamięci ofiar mafii. Na Pałacu Królewskim projekcja ponad 900 nazwisk

Ponad 900 nazwisk włoskich ofiar mafii od piątku do niedzieli jest wyświetlanych na Pałacu Królewskim w Neapolu. Projekcję zorganizowano przy...

zobacz więcej

Podczas wywiadu dla Rete 4 przewodnicząca włoskiej Rady Ministrów wskazała, że „pierwszym środkiem przyjętym przez obecny rząd jest obrona dożywotniego więzienia (carcere ostativo), obrona więzienia o zaostrzonym rygorze”.

 

31 października rząd Włoch przyjął dekret z mocą ustawy, w którym uregulowano kwestię dożywotniego więzienia; zabrania się jednak skazanemu ubiegania się o alternatywne środki bądź okoliczności łagodzące; jedynie w przypadku chęci współpracy z wymiarem sprawiedliwości kara dożywocia może zostać zmieniona na określony czas.

 

– Matteo Messina Denaro trafi do więzienia o zaostrzonym rygorze, ponieważ ta instytucja nadal istnieje dzięki temu rządowi – podkreśliła Meloni.

 

Kryjówki i wspólnicy szefa cosa nostry

 

Karabinierzy odkryli w środę drugą kryjówkę szefa mafii, który ukrywał się w budynku w miejscowości Campobello di Mazara w prowincji Trapani. Messina Denaro przebywał też w mieszkaniu przy uliczce San Vito w tej samej miejscowości.Blisko 80-letni boss mafii zaatakował strażników więziennych [WIDEO]

Włoski tygodnik „l’Espresso” opublikował we wtorek nagranie, na którym widać, jak 79-letni mafioso Leoluca Bagarella rzuca się z pięściami na...

zobacz więcej

Trwa dochodzenie w sprawie ucieczki mafiosy. Śledczy mają ustalić m.in., kto brał udział w zacieraniu śladów po Massinie Denaro. Do jego siatki wspólników mógł należeć m.in. onkolog Filippo Zerilli. Miał on przeprowadzić badania DNA bossa mafii w celu przeprowadzenia chemioterapii. Messina Denaro zgłosił się do kliniki z dokumentami Andrei Bonafede, geometry, który rzekomo użyczył mu jego tożsamości. Zarówno w sprawie inspektora, jak i lekarza toczy się śledztwo.

 

Siatka wspólników szefa mafii

 

Prokurator z Palermo Maurizio De Lucia powiedział regionalnej stacji RAI Sicilia, że grupa, która pomagała szefowi mafii, jest rozległa. – Chodzi o ten świat administracji i służby zdrowia, który pozwolił mu działać bez wykrycia (go) – wskazał De Lucia.

 

Jak dodał, materiały znalezione w domu w Campobello di Mazara, gdzie mieszkał uciekinier, „przydadzą się do zrekonstruowania siatki ochronnej, z której boss korzystał”.

 

Zobacz także: „Razem pokonamy mafię”. Tysiące osób na manifestacji

 

Podobnego zdania jest Giuseppe Adamo, włoski politolog i autor pracy o międzynarodowych działaniach podejmowanych w celu zwalczania mafii we Włoszech. – Myślę, że wykonano wielką pracę w ramach trwającego 30 lat śledztwa. Teraz przede wszystkim trzeba się dowiedzieć, kto był w siatce, która go chroniła. Według mnie prawdziwym wyzwaniem będzie teraz odnalezienie tych wszystkich osób, które pozwoliły, by stał się on niewykrywalny i wymknął się państwu. On nie zrobił tego sam – powiedział Adamo w rozmowie z portalem tvp.info.


Czytaj także: Czy nigeryjska mafia przejmie teren włoskiej?

Włoska mafia poszerza pole działania. Czy nadal grożą zamachy?

Włoska mafia w ciągu ostatnich lat zmieniła swój sposób działania, poszerzyła pole aktywności w wielu branżach włoskiej gospodarki, ale i...

zobacz więcej

Według eksperta śledczy będą musieli wykryć „całą sieć kontaktów we Włoszech i w Europie, która pozwoliła, by Messina Denaro się ukrywał”. Zdaniem włoskiego politologa należy zrekonstruować etapy ucieczki bossa Cosa Nostry, w tym jego adresy zamieszkania w ciągu 30 lat.

 

Matteo Messina Denaro w więzieniu

 

Szef cosa nostry przebywa obecnie w więzieniu Costarelle w mieście l'Aquila. Ma on tam zostać poddany chemioterapii. Od ponad roku walczy z rakiem. Messina Denaro znajduje się w celi liczącej nieco ponad 10 mkw. Na ścianie jest zamontowana kamera monitoringu, która śledzi każdy jego krok. Policjanci analizują zarejestrowane zdjęcia. Aresztowany ma całkowity zakaz spotkań.

 

Sycylijska mafia

 

Cosa nostra działa na różnych terenach Sycylii. Tak jak wcześniej, nadal zajmuje się wymuszeniami, a szczególnie w prowincji Palermo i Caltanissetta. Ostatnio ponownie zainteresowała się handlem narkotyków. Usiłuje przenikać do sektorów przynoszących korzyści ekonomiczne, np. turystyka, alternatywne źródła energii. Poszukuje układów, aby wpływać na wybory lokalnych administracji i na zamówienia publiczne, a w ostatnim czasie również na kwestie związane z przyjmowaniem migrantów.

 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Obecnie cosa nostra różni się od tej organizacji z przeszłości, która dokonywała zamachów, ale wciąż jest silna i zakorzeniona na terytorium wyspy. Ofiarami często były osoby, które usiłowały walczyć z mafią bądź sprzeciwiały się jej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej