RAPORT

Pogarda

Potężna aktywność Słońca i burza magnetyczna na Ziemi. Część z nas mocno to odczuje

Burze magnetyczne to częste zjawisko na Ziemi (fot. Shutterstock)
Burze magnetyczne to częste zjawisko na Ziemi (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Ziemię pokryje burza magnetyczna. Jutro i w piątek gwałtownie wzrośnie aktywność Słońca. Według prognoz zjawisko nie będzie należało do najsilniejszych, jednak ludzie wrażliwi na zmianę pogody mogą odczuwać jego skutki – informuje portal i.pl.

Plazma z eksplozji słonecznej o włos minie Ziemię

Potężna chmura słonecznej plazmy zbliża się w kierunku Ziemi. Jak podaje prognoza pogody kosmicznej, koronalny wyrzut plazmy (CME) minie naszą...

zobacz więcej

Burza magnetyczna to gwałtowne zmiany w polu magnetycznym Ziemi wywołane przez nagłe uwolnienie energii z plazmy słonecznej. Są one często związane z burzami słonecznymi i mogą być ich konsekwencją.


Zmiany w polu magnetycznym Ziemi mogą doprowadzić do zakłócenia działania różnych systemów elektronicznych, satelitów, linii energetycznych i radarów. Burza magnetyczna może również powodować zorzę polarną. Emitowane przez Słońce wysokoenergetyczne cząstki stanowią zagrożenie dla astronautów przebywających na orbicie okołoziemskiej.


Czytaj więcej: Co jest złożone, a co proste, czyli w poszukiwaniu ogniwa pośredniego


Zmiany w polu magnetycznym Ziemi spowodowane zwiększoną aktywnością Słońca mogą odczuwać m.in. osoby cierpiące na choroby przewlekłe, ludzie starsi i kobiety w ciąży. Mogą pojawić się u nich bóle i zawroty głowy, niskie lub wysokie ciśnienie krwi, nudności, bóle serca i oczu, osłabienie i bezsenność, a także nasilenie objawów chorób przewlekłych. Jako remedium na burzę magnetyczną lekarze zalecają przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia. Kolejna burza magnetyczna jest prognozowana za tydzień – 26 i 27 stycznia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej