RAPORT

Pogarda

Rozpoczęła walkę ze zbrodniczymi Niemcami jako nastolatka. Jej historię opowiada komiks

Najnowsze

Popularne

„Halina” to komiks o nastoletniej bohaterce, która podjęła walkę z niemieckim okupantem. Dzięki niemu może poznać jej historię i dowiedzieć się, jak stała się legendarną agentką wywiadu Armii Krajowej. Komiks o Halinie Szwarc-Kłąb został wydany przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

„Najbardziej dziurawe i zakorkowane miasto w Polsce”. Akcja społeczników z Łodzi

Łódzcy społecznicy wykupili na drogach wjazdowych do miasta billboardy z napisem: „Wjeżdżamy do Łodzi, najbardziej dziurawego i zakorkowanego...

zobacz więcej

Halina Szwarc z domu Kłąb miała 16 lat, gdy wybuchła II wojna światowa. Wstąpiła w szeregi Związku Walki Zbrojnej. Na polecenie dowództwa nauczyła się języka niemieckiego i podpisała folkslistę. Działała głównie w Wiedniu, Berlinie, Hamburgu i Monachium.


Jej meldunki pozwalały aliantom bombardować niemieckie obiekty militarne. Halina przekazywała także informacje o ich skutkach. W 1944 roku doszło do licznych aresztowań w organizacji. Dwudziestoletnia Halina przyjechała wbrew ostrzeżeniom dowództwa do Łodzi zobaczyć się z matką. Została aresztowana w rodzinnym mieście.


Czytaj więcej: Wirtualny komiks o 100 latach niepodległej Polski. Dzięki VR będzie można wejść do środka


Została skazana na śmierć. Wyrok nie został wykonany, bo Niemcy liczyli, że jednak się złamie. W więzieniu przy ul. Gdańskiej Halina doczekała wyzwolenia. O tym epizodzie z jej życia opowiada komiks wydany przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych, które mieści się w dawnym więzieniu.


To nie pierwsze wydawnictwo łódzkiego muzeum. Historycy stworzyli pięć słuchowisk radiowych, nagrali dwadzieścia filmów, które można zobaczyć na profilu muzeum w serwisie YouTube. Wszystko to opowieści o historii Łodzi i Polski.

(fot. TVP3 Łódź)
(fot. TVP3 Łódź)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej