RAPORT

Pogarda

Znaleziono najstarszy na świecie kamień runiczny. Naukowa sensacja

Nagrobny piaskowiec z runami może pochodzić z I wieku (fot. PAP/EPA/Javad Parsa)
Nagrobny piaskowiec z runami może pochodzić z I wieku (fot. PAP/EPA/Javad Parsa)

Najnowsze

Popularne

Norwescy naukowcy poinformowali o odkryciu najstarszego na świecie kamienia runicznego, mogącego mieć nawet 2000 lat. Według archeologów nagrobny piaskowiec z inskrypcją, o wymiarach 31 na 32 cm, powstał kilkaset lat wcześniej niż inne znane tego rodzaju obiekty.

Słynne rzeźby w Oslo zniszczone. W roli głównej znów aktywiści klimatyczni

W parku w Oslo aktywiści klimatyczni oblali w piątek pomarańczową farbą słynną grupę rzeźb Monolit, autorstwa norweskiego artysty Gustava...

zobacz więcej

Jak podało Muzeum Historii Kultury w Oslo, datowanie radiowęglowe pokazuje, że znajdujący się na północny zachód od stolicy Norwegii grób w Hole z kamieniem runicznym pochodzi z lat 1–250 n.e.


– Sądziliśmy, że pierwsze kamienie runiczne pojawiły się w Norwegii i Szwecji w IV lub V stuleciu n.e., ale teraz okazuje się, że mogą być starsze i mogły powstać w czasach Jezusa Chrystusa – podkreśla prof. Kristel Zilmer z Muzeum Historii Kultury.


Według ekspertki odkrycie „daje nowy wgląd w rozwój pisma runicznego i jego użycia we wczesnej epoce żelaza”. Na kamieniu widoczny jest napis „idiberug”. – Tekst prawdopodobnie odnosi się do kobiety zwanej Idibera, a inskrypcja może oznaczać „za Idiberę” – uważa prof. Zilmer.


Już od soboty w muzeum w Oslo


Pochówek z głazem runicznym odkryto w Hole jesienią 2021 roku podczas prac archeologicznych na cmentarzysku z epoki żelaza, prowadzonych w związku z rozbudową infrastruktury kolejowo-drogowej. Od tego czasu trwało datowanie znaleziska.


W Skandynawii zachowało się kilka tysięcy głazów z inskrypcjami runicznymi, ale głównie z epoki Wikingów. W Norwegii znaleziono tylko ok. 30 kamieni runicznych z okresu rzymskiego i wędrówki ludów (do ok. 550 roku).


Najstarszy na świecie kamień runiczny, nazwany od miejsca odnalezienia Svingerudsteinen, zostanie udostępniony zwiedzającym Muzeum Historii Kultury w Oslo od 21 stycznia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej