RAPORT

Pogarda

Kolejne martwe zwierzę w powiecie bialskim. Prokuratura wyjaśnia okoliczności

Zwierzę nie zostało postrzelone (fot. arch. PAP/Łukasz Gągulski, zdjęcie ilustracyjne)
Zwierzę nie zostało postrzelone (fot. arch. PAP/Łukasz Gągulski, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Prokuratura Rejonowa w Parczewie wyjaśnia okoliczności śmierci wilka, którego znaleziono na polu w gminie Wisznice (Lubelskie). Z ustaleń śledczych wynika, że zwierzę nie zostało postrzelone. Sekcja ma sprecyzować, dlaczego wilk padł.

Niedźwiedź polarny zabił dwie osoby

Niedźwiedź polarny na Alasce zaatakował i zabił dwie osoby – kobietę i chłopca – poinformowała policja stanowa. Do tragedii doszło w małej osadzie...

zobacz więcej

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie śmierci wilka na terenie gminy Wisznice (pow. bialski).


– Postępowanie prowadzone jest w kierunku znęcania się nad zwierzętami. Truchło wilka zostało zabezpieczone do badań sekcyjnych, które zostaną wykonane w Gdańsku – przekazała rzeczniczka. 


– Z oględzin wynikało, że posiadał jakąś ranę, ale trudno stwierdzić, czy miała związek z jego padnięciem. Sekcja ma wyjaśnić przyczyny śmierci wilka i odpowiedzieć na pytanie, czy np. czymś się zatruł, czy padł z przyczyn naturalnych. Wilk na pewno nie został postrzelony – poinformowała.

 

Śmierć bielików


Śledztwo prowadzone jest przez Prokuraturę Rejonową w Parczewie. Rzeczniczka dodała, że ta sama prokuratura zajmuje się wyjaśnianiem okoliczności śmierci dwóch bielików, które znaleziono wcześniej na terenie gminy Wisznice. 

 

Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej kom. Barbara Salczyńska–Pyrchla potwierdziła, że zgłoszenie dotyczące znalezienia na polu martwego wilka wpłynęło w czwartek późnym wieczorem.

Nowy mieszkaniec w poznańskim zoo. Na świat przyszedł sambar kropkowany

Sambar kropkowany urodził się w poznańskim zoo. To gatunek zagrożony wyginięciem; w poznańskim zoo żyją cztery osobniki, dawniej nazywano je...

zobacz więcej

– Na miejscu wykonaliśmy oględziny z udziałem lekarza weterynarii. Zebrane materiały zostały przekazane prokuraturze – dodała.


Zgodnie z kodeksem karnym za znęcanie się nad zwierzętami grozi do trzech lat więzienia. 

 

W Polsce wilki są objęte są ochroną ścisłą. Stowarzyszenie dla Natury Wilk, które bada m.in. liczebność i zasięg tego drapieżnika w Polsce, podało na swojej stronie internetowej, że jego populacja rośnie.


W 2001 r. oceniano ją na 463-564 osobników. W 2019 r. oficjalne dane podawane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska mówiły już o ok. 2 tys. osobników. 

 

„Liczebność wilków w danym kompleksie leśnym jest głównie uzależniona od zasobności bazy pokarmowej. Jeżeli dostępna jest duża liczba potencjalnych ofiar, czyli głównie dzikich ssaków kopytnych, to i liczebność wilków może wzrastać. Badania naukowe pokazują, że w Polsce zagęszczenia populacji wilka wahają się w szerokim zakresie od 1,5 do 6 osobników na 100 km kw.” – wyjaśniło stowarzyszenie. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej